Европейският съюз е изтеглил от Украйна 10 млн. тона зърно и слънчоглед по създадените „коридори на солидарността” – сухохътни и речни маршрути за ускорено извозване на хранителни продукти, обяви на страницата си в една от социалните мрежи председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. „От Украйна вече са изнесени 10 млн. тона зърно и слънчоглед. Украйна е световен хамбар и ние правим всичко възможно, за да доставим безценното зърно там, където то е най-нужно”, пише Фон дер Лайен.
На 5 август говорителят на ЕК Ерик Мамер заяви на брифинг в Брюксел, че вносът на зърно в ЕС от Украйна действа добре на световния пазар, тъй като освобождава допълнителни количества за възможни доставки за Африка от общността. „Трябва да се разбере ясно как работи пазарът и по-точно фактът, че доставките на зърно се насочват към страните от ЕС, намалявайки натиска върху пазара и освобождавайки допълнителни количества на световния пазар за изпращане в Африка. ЕС не внася зърното в Европа, ние улесняваме възможностите на търговците за износ на зърно, а те сами решават накъде да го насочат”, отговори Мамер на въпроса защо при криза с хранителните продукти в Африка държавите-членки на ЕС внасят украинското зърно в Европа.
Според говорителя на ЕК Адалберт Янс въпреки подновяването на износа на зърно от Украйна по море изпълнителният орган на ЕС ще продължи активно да поддържа вноса му по сухопътните и речните маршрути в общността, включително в рамките на коридорите на солидарността. Според него само през юли ЕС е изтеглил от Украйна 2,8 млн. тона селскостопански продукти.