На 21 ноември се отбелязва един от 12-те велики богородични празници, посветени на християнската младеж и семейство – Въведение Богородично, наричан още Денят на християнското семейство. Според светото писание на този ден 3-годишната Мария е съпроводена от родителите си Свети Йоаким и Света Анна в Йерусалимския храм, за да служи на бог, както са дали това обещание още преди нейното раждане.
Най-ранното известие за честването на празника е от края на 1 век. На днешния ден се прави възпоменателно тържество и цялото християнство празнува Въведение Богородично. В някои държави се чества по стар стил на 4 декември.
Според православната традиция Въведение Богородично слага началото на Коледните пости и се свързва с настъпващата зима и очакването на църковните тържества около Рождество Христово.
С решение на Светия синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж.
Семейното ходене на църква на този ден напомня на бащи и майки за духовните им задължения към децата. На този ден родителите или учителите водят децата в църквата. Представени на бога, те ще растат благочестиво в послушание към родителите си и чистота на нравите.
Празникът е свързан и редица народни обичаи като гадаенето за времето през следващата година. Ако на днешния ден вали дъжд или сняг (каквито са актуалните прогнози за времето), зимата ще бъде снежна, лятото-дъждовно, а реколтата богата. Ако пък времето е топло и слънчево, то ще има люта зима и сухо лято.
На днешния ден семействата се събират на около празничната трапеза, която е с предимно постни ясстия. Задължително се приготвя постна питка, тиквеник и постни сарми. Разрешени са само рибата и морските дарове. Масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома.