В периода на криза, предизвикана от повишаването на цените на енергоносителите, някои производители на ябълки в северна Италия си спомниха за стария метод на съхраняване на плодовете в пещери, съобщи „Ройтерс”. Естествените геоложки образувания осигуряват достатъчно пространства за съхраняване на реколтата в контролирана среда при поддържане на постоянна температура, което спестява разходи за електроенергия на фермерите. Ябълките се съхраняват в пластмасови щайги.
„От гледна точка на въздействието върху околната среда предимствата и изгодите са големи”, заяви един от инициаторите на новата-стара технология Мауро Ерлихер. Сред най-големите предимства е „в използваната енергия, тъй като с резултатите от тестовете, проведени през миналата година, отчетохме 32% икономия на електроенергия”, изтъкна Ерлихер.
По думите му ако в традиционните хладилни камери за запазване на температурата се използват т. нар. „панели сандвич”, изолирани с полиуретан и метални листове, самите скали в пещерите действат като панели сандвич. „Методът възможно най-естествен”, изтъкна той.
Преди пещерите в Италия да могат да се използват за съхранение на ябълките, скалите се изстудяват с газ на дълбочина от 5 до 7 метра, което дава възможност за поддържането на постоянна температура от 1 градуса по Целзий.
Макар част от фермерите първоначално да се отнесоха скептично към идеята за пещерно съхранение на плодовете, в крайна сметка резултатът им хареса.
Междувременно под овощните градини в района на Трентино групата Melinda е изградила и изкуствени пещери с 34 хладилни камери, където могат да се съхраняват около 30 хил. тона ябълки, а се очаква скоро капацитетът им да надхвърли 40 хил. тона.