„Близо 1 млрд. лева ще бъдат вложени в българското земеделие с Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Това са общо средствата, които включват и 50% национално съфинансиране. Вярваме, че с това ще допринесем родното земеделие да стане по-конкурентоспособно и жизнено в тези предизвикателни времена”. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на конференция „Земеделски практики в полза на климата и околната среда“, която се провежда в рамките на 30-ото международно изложение „Селското стопанство и всичко за него“ в гр. Добрич.
Указания за стопаните за кандидастване за безвъзмездните 426 млн. лв.
Аграрният заместник-министър посочи, че няма време за губене и трябва да се работи с бързи темпове. По думите му целта е до началото на следващата година да започне и прием по мерките. Той уточни, че до края на 2023 г. трябва 70% от бюджета да бъде договорен. Заместник-министърът коментира, че в последните месеци дейностите по плана са били забавени и сега трябва това закъснение да бъде наваксано.
„В комуникация сме с колегите от Държавен фонд „Земеделие“, за да може в най-кратки срокове да започнат нужните процедури. Планираме процедурата по кандидатстване да е улеснена, с минимална документация“, съобщи заместник-министър Събев. И разясни, че по този начин земеделските производители ще могат бързо да подадат заявленията си, а обработката им ще приключва в кратки срокове. Предвижда се допълнителен човешки ресурс, където е необходимо. „Вярвам, че ще има интерес към тези мерки в цялата страна“, обясни земеделският заместник-министър.
За вноса на пшеница от Украйна той информира, че се водят разговори с представителите на сектора и се очаква в рамките на деня да бъде изпратено писмо до Европейската комисия, с което да бъде представен казусът и да се потърси съдействие за активиране на правните инструменти, с които могат да бъдат защитени земеделските стопани. Георги Събев разясни, че в писмото се призовава да се задействане чл. 219, с който търсим подкрепа за активиране на кризисния резерв, в рамките на който да бъдат подпомогнати родните производители.