На 26 юли Управителният съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) е насрочила заседание, на което ще бъдат обсъдени бъдещи протестни действия срещу дъмпинга на зърнени и маслодайни култури от Украйна, които влизат в ЕС без фитосанитарен контрол. Това съобщи за Синор.бг председателят на НАЗ Костадин Костадинов по повод проблема с огромните доставки на маслодайно семе – близо 300 хиляди тона, изкупени от българските рафинерии в последния месец.
Този внос е на цени, много под борсовите, но в магазините не се усеща олиото да е поевтиняло и да се продава много под 5 лева, коментират фермерите.
Земеделците са изключително притеснени за изкупните цени за българския слънчоглед след жътвата. Ако през май тази година тон маслодайно семе се търгуваше средно по 1 500 лв., дъмпингът от Украйна ще удари цените жестоко, посочи Костадинов. И допълни, че сигналите сочат за котировки между 700 и 1000 лв. за тон. „При тази висока себестойност на производството сривът в цените би бил катастрофален за земеделските производители, но това сякаш не се отчита от държавната администрация”, коментира председателят на асоциацията.
Радослав Христов за протестите
„По наше настояване Министерството на земеделието започна проверки на вноса, защото украинските култури се третират с пестициди, непозволени в рамките на ЕС. Проблемът е обаче е, че държавата сякаш не вижда огромните количества маслодаен слънчоглед, с които вече са пълни складовете на производителите на олио”, посочи още Костадинов.
Първото предупреждение на НАЗ за протестите
И понеже ситуацията е аналогична и в останалите държави от Източна Европа, които са съседни или в близост до Украйна, затова от някалко седмици върви активна комуникация на браншово ниво. Преговаря се с организации от Румъния, Чехия, Словакия и др. за координация на общи действия срещу този проблем. „Решени сме да протестираме заедно и това се знае от всички институции в Европейския съюз”. Въпросът е да се вземат скоростни защитни мерки, защото пазарът е безкомпромисен, а европейските земеделци се нуждаят от подкрепа.
Интервюто взе:Екатерина Стоилова