Начало » Новини » Страната
19.07.2022 г.

Агроминистърът съобщил в Брюксел за дъмпинга върху пазара ни след украинския внос

Съвет на министрите на земеделието в ЕС
Агроминистърът съобщил в Брюксел за дъмпинга върху пазара ни след украинския внос

Снимка: Министерство на земеделието

Твърде витиевато министърът на земеделието Иван Иванов е изразил недоволството на българските земеделци срещу дъмпинга от вноса на украинско зърно и маслодайно семе, последвало след решението на ЕК да вдигне митата и фитосанитарните проверки на селскостопанската продукция, влизаща от Украйна. На вчерашното заседание на Съвета на министрите по земеделие и рибарство в Брюксел Иванов е съобщил, че страната ни „настоява за внимателен подход по отношение на транзитното преминаване на продукция от Украйна“. Той обяснил, че „вследствие на приемането на Регламента за временна либерализация на търговията с Украйна се наблюдават негативни обстоятелства и последици за националното производство. Иванов е обяснил също, че в страната се внасят много големи количества предимно слънчоглед от Украйна, които не преминават транзитно през страната ни, за да достигнат до страните членки на ЕС, а биват реализирани на българския пазар на цени, които са под себестойността на българската зърнена и маслодайна продукция.

„Притеснения има и по отношение на фитосанитарния контрол и качеството на внасяното зърно и слънчоглед“, е допълнил българският министър.

Иванов е изразил притеснение и по отношение на либерализацията на търговията с Молдова, тъй като повишените безмитни квоти на ябълките, сливите и трапезното грозде ще компрометират конкурентоспособността на българските производители. По думите му съществуващата трайна тенденция на сериозно повишаване на цените на горивата ще стимулира реализирането на тези продукти в страните от Източна Европа.

Министър Иванов е подчертал още, че страната ни очаква добра реколта от есенници за 2022/2023 г., като количествата ще са достатъчни и за вътрешно потребление, и за износ.

Горещините в ЕС - заплаха за реколтите през 2022 г.

Аграрният министър коментира, че продължаващата нестабилност на селскостопанските пазари в резултат от войната в Украйна затруднява планирането на производството и реализацията на земеделските продукти в България. „В контекста на настоящата реалност предоставената извънредна подкрепа по Регламента за Общата организация на пазара трябва да се разглежда като елемент от комплексна стратегия за подкрепа с последващи краткосрочни и дългосрочни решения за приоритизиране и стабилизиране на сектора“, каза той. По думите му прилагането на извънредната мярка  показа, че размерът на европейското подпомагане е недостатъчен на фона на мащабността на кризата. Според него известни затруднения предизвиква и краткият срок за изплащане на помощта, а това затруднява проследяването на тенденциите при подотраслите със сезонен характер.

България планира да приложи мярка по Временната рамка за държавна помощ при кризи в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна, с която поне частично да бъдат компенсирани земеделските стопани за увеличените производствени разходи. „Планираме да  увеличим и първоначално заделените средства за държавни помощи за хуманно отношение към свине и птици“, заключи аграрният министър.

В рамките на Съвета по земеделие и рибарство министър Иван Иванов проведе разговори с ротационния председател на Съвета и аграрен министър на Чехия Зденек Некула и колегата си от Дания - Расмус Прен.

Агроминистърът съобщил в Брюксел за дъмпинга върху пазара ни след украинския внос
7735
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Равнопоставеност и пълно сближаване на директните плащания отново поискаха България и 6 държави-членки на ЕС
Предстои да бъдат определени ставките по преходната национална помощ
Увеличени добиви на тютюн и износ за 115 млн. евро отчитат тютюнопроизводителите
Повечето държави членки поискаха запазването на директните плащания
Съвет на ЕС: Модификациите на стратегическите планове трябва да се ускорят
Съвет на ЕС
България ще поиска спиране на вноса на яйца от Украйна
Атанас Урджанов е новият председател на Националния съвет по храните
Важни обучения
От 3 до 30 септември службата за съвети в земеделието открива приемни за фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини