Начало » Новини » Страната
19.07.2022 г.

Агроминистърът съобщил в Брюксел за дъмпинга върху пазара ни след украинския внос

Съвет на министрите на земеделието в ЕС
Агроминистърът съобщил в Брюксел за дъмпинга върху пазара ни след украинския внос

Снимка: Министерство на земеделието

Твърде витиевато министърът на земеделието Иван Иванов е изразил недоволството на българските земеделци срещу дъмпинга от вноса на украинско зърно и маслодайно семе, последвало след решението на ЕК да вдигне митата и фитосанитарните проверки на селскостопанската продукция, влизаща от Украйна. На вчерашното заседание на Съвета на министрите по земеделие и рибарство в Брюксел Иванов е съобщил, че страната ни „настоява за внимателен подход по отношение на транзитното преминаване на продукция от Украйна“. Той обяснил, че „вследствие на приемането на Регламента за временна либерализация на търговията с Украйна се наблюдават негативни обстоятелства и последици за националното производство. Иванов е обяснил също, че в страната се внасят много големи количества предимно слънчоглед от Украйна, които не преминават транзитно през страната ни, за да достигнат до страните членки на ЕС, а биват реализирани на българския пазар на цени, които са под себестойността на българската зърнена и маслодайна продукция.

„Притеснения има и по отношение на фитосанитарния контрол и качеството на внасяното зърно и слънчоглед“, е допълнил българският министър.

Иванов е изразил притеснение и по отношение на либерализацията на търговията с Молдова, тъй като повишените безмитни квоти на ябълките, сливите и трапезното грозде ще компрометират конкурентоспособността на българските производители. По думите му съществуващата трайна тенденция на сериозно повишаване на цените на горивата ще стимулира реализирането на тези продукти в страните от Източна Европа.

Министър Иванов е подчертал още, че страната ни очаква добра реколта от есенници за 2022/2023 г., като количествата ще са достатъчни и за вътрешно потребление, и за износ.

Горещините в ЕС - заплаха за реколтите през 2022 г.

Аграрният министър коментира, че продължаващата нестабилност на селскостопанските пазари в резултат от войната в Украйна затруднява планирането на производството и реализацията на земеделските продукти в България. „В контекста на настоящата реалност предоставената извънредна подкрепа по Регламента за Общата организация на пазара трябва да се разглежда като елемент от комплексна стратегия за подкрепа с последващи краткосрочни и дългосрочни решения за приоритизиране и стабилизиране на сектора“, каза той. По думите му прилагането на извънредната мярка  показа, че размерът на европейското подпомагане е недостатъчен на фона на мащабността на кризата. Според него известни затруднения предизвиква и краткият срок за изплащане на помощта, а това затруднява проследяването на тенденциите при подотраслите със сезонен характер.

България планира да приложи мярка по Временната рамка за държавна помощ при кризи в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна, с която поне частично да бъдат компенсирани земеделските стопани за увеличените производствени разходи. „Планираме да  увеличим и първоначално заделените средства за държавни помощи за хуманно отношение към свине и птици“, заключи аграрният министър.

В рамките на Съвета по земеделие и рибарство министър Иван Иванов проведе разговори с ротационния председател на Съвета и аграрен министър на Чехия Зденек Некула и колегата си от Дания - Расмус Прен.

Агроминистърът съобщил в Брюксел за дъмпинга върху пазара ни след украинския внос
8363
 

Последни материали
Виж
Има ново изискване при подаване на документите
От 2 май ДФЗ отваря прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г.
НСИ
Само в 5 области от страната ражданията са повече от смъртността
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Властите препоръчаха незабавно изхвърляне на закупените продукти
Франция изтегля от пазара бебешки храни на Нестле с опасен токсин
БФС
Браншовици настояват за нова стратегия в подкрепа на агросектора
Въпреки повишаването на цените за новата реколта с 10 на сто
В Египет изкупуването на пшеницата от фермерите върви мудно
Свързани материали
Виж
Съвет на министри по земеделие и селски райони
Тахов: ОСП трябва да остане самостоятелна политика с два стълба и собствен бюджет
Покана
Организации с нестопанска цел могат да участват в Регионалния съвет за развитие на Североизточен регион
Национална служба за съвети в земеделието събира предложения за теми и лектори за информационно-обучителни събития
През декември са подадени 1 419 заявления за над 7 млн. лв.
МЗХ преразпределя бюджета по пчеларските интервенции от стратегическия план и отваря втори прием
Ще се обсъжда ефектът от проверката на въздействието върху селските райони
Одобриха българската позиция за заседание на Съвета на ЕС за земеделие
Решения на Министерския съвет
ЕС ще се застрахова с резерв от 1 милиард евро по споразумението с МЕРКОСУР
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини