Правителството одобри резултатите от българското участие в заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, проведено на 20 юли в Брюксел, съобщиха от пресцентъра на МС. Германското председателство представи своята работна програма в областта на земеделието и рибарството. Основен приоритет ще бъде постигането на общ подход на Съвета по пакета за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП), като амбицията на председателството е той да бъде одобрен през октомври 2020 г.
Председателството ще работи интензивно и по Заключения на Съвета относно Стратегията „От фермата до трапезата“, както и в областта на хуманното отношение към животните и етикетирането на храните. Важно е целите и приоритетите на Стратегията „От фермата до трапезата“ да бъдат включени в бъдещите Национални стратегически планове по ОСП.
Министрите приканиха ЕК да публикува своите препоръки възможно най-скоро и поставиха под въпрос техния задължителен характер. Призоваха за прозрачност, субсидиарност и структуриран диалог в процеса на одобрение на Стратегическите планове. Страната ни изрази позиция, че реализацията на амбициозните цели зависи в голяма степен от осигуряването на достатъчен допълнителен финансов ресурс и максимална гъвкавост, съобразно конкретните специфики и потребности на национално ниво.
По отношение на зелената архитектура на бъдещата ОСП след 2020 г. България е заявила, че задължителността на екосхемите за държавите членки остава един от основните политически елементи, които следва да се разглеждат в неделима цялост с останалите чувствителни въпроси по пакета за реформата на ОСП. В тази връзка България е настояла за постигане на по- амбициозен компромис и по отношение на схемите за подпомагане, които водят до икономическа и социална устойчивост на сектора, а именно обвързаната подкрепа и преходната национална помощ.
Българската делегация е информирала Съвета за съвместна декларация на министрите на земеделието на Полша, България, Румъния, Словакия и Унгария, за ситуацията на пазара на пчелен мед. Те настояват ЕК да реши проблема със системното внасяне в ЕС на мед на изключително ниски цени и насочи вниманието към тревожната ситуация в сектора, който беше изправен пред сериозни предизвикателства още преди кризата с COVID-19.