Нападението на Русия над Украйна увеличава неопределеността на и без това нестабилния световен пазар на мляко, коментират от холандската финансова институция Rabobank, специализирана в кредитирането на селското стопанство, цитирани от електронното издание AgroPortal. „Неяснотата на световните пазари в момента оказва подкрепа на цените на млечните продукти. Основният неблагоприятен риск за пазарите е в това, че Китай ще бъде въвлечен в руско-украинският конфликт до степен, която да доведе до сериозни санкции”, смятат нейните експерти.
От банката изтъкват, че анализатори от Европейския съюз отбелязват свиване на производството на мляко на годишна база. Последният доклад на министерството на селското стопанстов на САЩ също показва, че производството на мляко в страната е намалял с 1% през февруари в сравнение със същия месец на миналата година, а в Нова Зеландия спадът е с 8,2%.
От Rabobank посочват, че поголовието от дойни крави в САЩ се е увеличило слабо през февруари за пръв път от 8 месеца, но въпреки това с 96 хил. под нивото си от същия месец на 2021 г., което прави непостижимо увеличаването на производството на мляко.
От финансовата институция подчертават, че търсенето на мляко за внос в Китай през тази година е намаляло с 2% през първите 2 месеца на годината. „Вносът на пълномаслено сухо мляко обаче е нараснал с 25% в сравнение със същия период на миналата година”, добавят оттам. За сметка на това вносът на суроватка отчита спад от 38%.
От Rabobank припомнят, че цените на фуражите, торовете и енергоносителите се повишават. „В млечния сектор това ще се отрази в значителна степен на енергоемките дейности като инсталациите за сушене на обезмаслено и пълномаслено мляко”, коментират оттам. От финансовата институция очакват натискът от скъпите енергонисители да бъде най-силен в ЕС, където около една трета от доставките на газ идват от Русия. „Скокът на цените на природния газ са в състояние да попречат на получаването на млякото в заводите за сушене, макар че тези за производство на сирена и суроватка може да се окажат в малко по-добро положение”, преценяват нейните анализатори.
Те обаче не пропускат да припомнят, че когато цените на енергоносителите са високи, търсенето на млечни продукти в страните с равита петролна индустрия по принцип нараства.