В църковната и гражданската история наброяват десетки люти гонения срещу християните през първите три столетия на нашата ера. „Ако имах сто уста – пише един църковен писател – пак не бих могъл да разкажа за мъките, на които биваха подлагани християните!” Мъчениците били елитът на християнското общество. Особено известни станали църковните йерарси, които просияли като мъченици – именно те са свещеномъчениците. Един от тях е свети Харалампий, живял през втория и началото на третия век.
По онова време римският император Септимий Север подигнал гонение срещу християните. Харалампий бил епископ на град Магнезия, в областта Тесалия, днешна Гърция. Той дръзновено изповядал вярата си в Христос, но бил затворен и подложен на страшни изтезания, които старецът с търпение и мъжество понасял с думите "Благодаря ви, задето като измъчвате вехтото ми тяло, обновявате моя дух, който желае да се облече в нов вечен живот!"
Бог по чудесен начин мигновено изцерил раните по тялото на мъченика. Виждайки изумителната твърдост на свети Харалампий, неговото търпение и проявата на божията сила, множество езичници повярвали в Исус Христос и приели християнството.
Паметта на Свети Харалампий особено се почита от българитене само заради молитвеното му застъпничество пред бога за болните и страдащите духовно и телесно. В българската фолклорна традиция Харалампий е смятан за господар на болестите и най-вече на чумата, като църковният му празник се отбелязва и като Чуминден.
Светецът се почита и като закрилник на пчеларите и проводник на божията благодат над пчелния мед. Синор.бг честити празника на целия бранш! Бъдете здрави и нека светецът покровителства труда ви!