На 10 февруари християнската църква почита паметта на свети Харалампий, живял през втори и началото на трети век в областта Тесалия в днешна Гърция. Той открито проповядвал вярата в Христос, като поучавал езичниците да се отвърнат от техните заблуди и от поклонението на идоли. По същото време римският император Септимий Север започнал гонения срещу християните и като епископ на град Магнезия, Харалампий бил изправен на съд.
Съдията дълго увещавал епископа да се отрече от вярата си и да се поклони на идолите и след като той отказал, го подложили на страшни изтезания. Ала старецът с търпение и мъжество понасял всичко и благодарял на мъчителите си - "Благодаря ви, задето като измъчвате вехтото ми тяло, обновявате моя дух, който желае да се облече в нов вечен живот!", бил отговорът на епископ Харалампий.
По заповед на императора свети Харалампий бил осъден на смърт чрез посичане с меч. В последния си миг Свети Харалампий вдигнал ръцете си нагоре, насочил погледа си към небето и се помолил за всички хора да им даде бог телесно здраве и душевно спасение, да умножи земните им блага и да благослови плодовете на труда им.
След тази молитва светият старец предал богу духа си, преди палачът да докосне с меча шията му. Това станало в 202 г., а свети Харалампий бил на 113 години.
В народните обичаи свети Харалампий се почита като господар на всички болести, най-вече на чумата, затова и този ден се нарича „Чуминден“.
Според народното вярване чумата се е родила на зимния Атанасовден и започнала да мори хората по земята, докато свети Харалампий не успял да я залови и окове в девет вериги. Според други предания светията я държи затворена в шише и когато я пусне, тя прави поразии.
Името ѝ никога не се споменава, наричат я „добрата”, „леля”, „блага медана”, за да я умилостивят.
На този ден не се работи, за да не се разсърди светецът и да освободи болестта. Призори всяка домакиня изпича обреден хляб „колак“ и три малки кравайчета и заедно с паничка мед ги носи в черквата да бъдат осветени.
Вкъщи намазват обредните хлябове с меда, прекадяват ги, разчупват ги на късове и разнасят на три къщи за здраве на „леля“ (чумата). Едно от медените кравайчета хвърлят на покрива на къщата за чумата, второто дават на домашните животни, а третото изяждат децата.
С осветения мед мажат челата на децата, за да не боледуват. От него запазват за лек през цялата година.
Именно затова и свети Харалампий се смята за покровител на пчеларите.
На 1- февруари празнуват именниците Харалампи, Харалампий, Хараламби, Хари, Харалан, Ламби, Ламбо, Ламбрин/а, Валентин/а, Вальо, Валя, Валентинка и сродните им имена.