На 10 февруари се почита паметта на Свети Харалампий, покровител на пчеларите. В народните обичаи той се е смятал за господар на всички болести и най-вече на чумата, затова и празникът е известен още като Чуминден. Според народното вярване чумата се е родила на зимния Атанасовден и започнала да мори хората по земята, докато Свети Харалампий не успял да я залови и окове в девет вериги. На този ден не се работи, за да не се разсърди светецът и да освободи болестта. Призори всяка домакиня изпича обреден хляб „колак” и три малки кравайчета и заедно с паничка мед ги носи в черквата да бъдат осветени.
В къщи намазват обредните хлябове с меда, прекадяват ги, разчупват ги на късове и разнасят на три къщи за здраве на „леля” (чумата).
Едно от медените кравайчета хвърлят на покрива на къщата за чумата, второто дават на домашните животни, а третото изяждат децата.
С осветения мед се мажат челата на децата, за да не боледуват. От него запазват за лек през цялата година.
Християнската църква тачи свещеномъченик Харалампий като наш горещ застъпник и бърз помощник в скърбите, затова е отредила молитвата за избавление от всяко зло да отправяме към него - да ни запази и огради със своите свети молитви от всяка беда и злина.