На 10 февруари християнската църква почита паметта на свети Харалампий Чудотворец, който се счита за закрилник на пчеларите. Според народните предания от този ден се слага началото на земеделската работа на полето. Празникът се нарича Чуминден, защото самият светец Харалампий се почита като господар на всички болести, особено на най-големия бич през средновековието - чумата.
Според народното вярване чумата се е родила на зимния Атанасовден и започнала да мори хората по земята, докато свети Харалампий не успял да я залови и окове в девет вериги. Името ѝ никога не се споменава, нарича се добрата, леля, блага медана, с цел постоянното ѝ омилостивяване.
На този ден не се работи, за да не се разсърди светецът и да освободи болестта.
Призори всяка домакиня изпича обреден хляб „колак“ и три малки кравайчета и заедно с паничка мед ги носи в черквата да бъдат осветени. Намазват обредните хлябове с меда, прекадяват ги, разчупват ги на късове и разнасят на три къщи за здраве на „леля“ (чумата).
Едно от медените кравайчета хвърлят на покрива на къщата за чумата, второто дават на домашните животни, а третото изяждат децата.
С осветения мед се мажат челата на децата, за да не боледуват. От него запазват за лек през цялата година.
На този ден празнуват: Харалампи, Харалампий, Хараламби, Хари, Харалан, Ламби, Ламбо, Ламбрин/а, Валентин/а, Вальо, Валя, Валентинка и сродните им имена.
Честито на всички пчелари и да е спорна годината ви!