Начало » Хоби земеделие » Малката градина
30.12.2021 г.

Растения, които не трябва да се подхранват с пепел

Растения, които не трябва да се подхранват с пепел

Пепелта намира широко приложение в градината – в качеството и на тор, за борба с болести и вредители, за намаляване киселинността на почвата. Може да се използва в сухо състояние или под формата на разтвор. За качественото оползотворяване на пепелта, а и да не навредим на растенията – нужно е да познаваме нейния състав, както и да знаем как я понасят различните растения.

Какво е важно да знаем при избора на торове за градината?

Пепелта съдържа полезни елементи като калий, калций, фосфор, бор, манган и други микроелементи, които попълват запасите в почвата, а количествата има зависят от вида на източника. При изгарянето на слама, бряст, лозови отпадъци и слънчоглед доминира калият, а от широколистните видове се получава повече калций. Иглолистните растения дават най-много фофор.

Кога и как се тори с пепел?

Дървесната пепел се разнася равномерно преди или след есенната обработка, като за 1 квадратен метър са необходими между 300 и 700 грама (съд с обем 1 л съдържа около 500 г пепел). При засаждане на растения, внесената пепел задължително трябва да се смесва с пръст, защото може да изгори корените им. Използва се и пепелна вода.

Не се внася пепел, ако почвата е с рН 7 или по-високо.

Подхранването с пепел не се препоръчва и при леки почви, защото тя се отмива много бързо и ефектът е нищожен.

Кои растения обичат пепел?

Много градинари смятат, че пепелта е универсален тор, но в действителност не е така, защото не всички растения реагират добре на такова подхранване. Наистина, по-голямата част от растителното царство обича пепел – овощни култури, ягодоплодни (ябълки, сливи, круши, череши), зеленчуци (домати, краставици, тиквички, патладжан, магданоз, моркови, лук, чесън), както и цветя (клематис, роза, хризантема, астра, божур).

Предвид факта, че пепелта осигурява хранителни вещества, които се усвояват лесно от растенията, може да се постигне увеличаване на добивите, а освен това се наблюдава и по-ранно разцъфване.

Кои растения не трябва да се торят с пепел?

Такива са всички растения, които обичат слабо кисели и кисели почви. Те не реагират добре на подхранване с пепел. Груба грешка е да торим всичко наред, защото това може да доведе до сериозни последствия – изоставане в развитието и намаляване на добивите.

Динята е сред типичните представители, които не обичат пепел. Внасянето под всякаква форма увеличава значително рисковете от загниване на плодовете. Пепелта причинява и смущения в разпределението на течностите. Резултатът ще бъде влошаване на качеството на плодовете и тяхното напукване.

Репички – отлично място за отглеждането им са участъци със слабо кисела почва. Внасянето на пепел ще направи почвения слой с неутрална или алкална реакция, което за много култури ще бъде безспорен плюс, но не и за репичките. Те ще изостанат значително развитието си, което ще доведе до намаляване на качеството и количеството на продукцията.

Бобовите култури и пипера са също сред зеленчуците и подправките, които не харесват подхранването с пепел, а киселецът е типичен любител само на киселите почви.

Невен – това е друг типичен представител на растенията, имащи неприязъм към неутралните и алкални почви. Той изостава значително в своя растеж и развитие, наблюдават се деформации по вегетативните части, а цъфтежът е незначителен.

Има много представители на декоративните растения, които не само не харесват торенето с пепел, но предпочитат само от кисели почви – азалия, хортензия, камелия, калуна, гардения.

Голяма част от представителите на стайните декоративни растения – циклама, кливия, драцена, каланхое, импатианс, мушкато, фуксия, бегония, аспарагус и папрати не биха се зарадвали на подхранване с пепел, защото харесват слабо кисели до неутрални почви.

Кивито и боровинката също не реагират добре на торене с пепел.

Растенията, които не обичат подхранване с пепел, не харесват и използване за целта на дървесни отпадъци – стружки или талаш.

Растения, които не трябва да се подхранват с пепел
57691
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Обогатяването на почвата с дървесна пепел през есента е много полезно
Да се провери киселинността на почвата
Чести грешки при използването на дървесна пепел за подхранване на краставиците
Тънкости
Кога дървесната пепел може да е безполезна за растенията?
Пепелта може да навреди на почвата и трябва да се прилага внимателно
Как да използваме содата и дървесната пепел в борбата с вредителите?
Полезно за градинарите
Ако не знаете кога и как да добавяте дървесна пепел
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини