Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
03.02.2025 г.

Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?

Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?

Причинителите на болести по растенията, известни от специализираните източници като фитопатогени, имат цикъл на възпроизводство, който е в синхрон с развитието на растенията. Синор БГ ще даде някои примери за такъв синхрон, който може да бъде нарушен от хората, за да не бъде допуснато заразяване на културните растения и съответно да бъде опазено растителното здраве.

Причинителите на болести, известни като брашнести мани (брашнянки, пепелници, оидиуми), спадат към т. нар. аскусни гъби. Аскусът е вместилище на гъбни спори и наподобява торбичка. Аскусите се образуват в определен период от гъбното развитие. Патогенът Blumeria gramimis (Erysiphe graminis) има специализирани форми и чрез тях напада житните култури, например (tritici) - пшеница, (avenae) - овес и др.. Мицелът си развива по повърхността на растителната тъкан (външно, ектопаразитно) и тя става белезникава, сякаш посипана с бял прах. Тази особеност дава популярното име на болестта.

Гъбата зимува като мицел по заразените растения, а в северните райони като клейстотеции (затворени плодни тела). В клейстотециите се образуват аскусите с аскоспорите. След разпукването на плодните тела и аскусите, от които излизат аскоспорите, се осъществяват първичните заразявания.

Друг начин на заразяване е с конидиоспорите (конидиите), образувани на къси дръжки (конидионосци) върху мицела. Разнасянето на заразата става с вятъра. Оптималната температура за развитието на болестта е 12 - 20ºС (хладно и влажно време). С настъпването на горещините и застаряването на мицела се образуват клейстотециите, които са сферични с прости издатъци в долната част.

Брашнестата мана по ябълката (Podosphaera leucotricha) намалява количеството и влошава качеството на плодовата реколта. Тя изтощава растенията от неустойчивите (силночувствителните) сортове поради унищожаване на прираста и преждевременно обезлистване. При тежко нападение растенията могат да загинат.

Патогенът зимува в листните и цветните пъпки. Напролет се болестта се проявява системно. Тази проява е силна след меки и влажни зими, докато при чести и интензивни валежи през вегетацията отслабва.

Извеждането на борбата с двата патогена изисква система от мероприятия,  съобразени с някои особености при двата родствени вида.

При житните важно е предотвратяването на първичните инфекции чрез подходящи фунгициди, избрани според активното им вещество и препоръчания брой употреби в рамките на една вегетация. Болестта не трябва да обхваща масово растенията на по-късен етап от тяхното развитие.

При ябълките резитбата и отстраняването на заразените леторасти намалява проявата на системната форма и предотвратява вторичните инфекции. Прогнозата и сигнализацията за растителнозащитните мероприятия е основана на информацията за състоянието на патогена и натрупаната зараза през съответната фенологична фаза.

Набирането на информацията е дело на квалифицирани кадри по растителна защита, работещи в полски и лабораторни условия. Като краен резултат е важно опазването на плодовете и получаването на качествена реколта, оправдаваща направените разходи за нея.

При житните култури, както и при овощните, в случая ябълката, от значение е внедряването на устойчиви към причинителите на болести сортове. Чрез тях може да бъдат прецизирани схемите за агротехническите и растителнозащитните мероприятия с цел намаляването на производствени разходи при запазване на добива като количесто, качество и чистота от пестицидни остатъци. (Следва продължение)

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?
1691
 

Последни материали
Виж
България успешно е приключила процедури за износ на български селскостопански продукти в Ирак
По искане на бранша
Вместо от 1 юли 2025 г. фермерите ще вписват проведените от тях пръскания след януари 2026 г.
Анализ Институт за пазарна икономика
Фермерите са на 4-то място по търсене на кадри, завършили земеделско училище
Конкурс за „Най-добро домашно вино“
Трифон Зарезан в Лясковец - наздравица, почерпка и зарезанско хоро
Приходите скочиха с 20 на сто при доста по-скромен ръст на количествата
Украйна спечели близо 1 милиард долара от износа на птиче месо за година
Нормативни промени
До 70 на сто от премиите за застраховки ще се покриват от Стратегическия план
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини