Дървесната пепел е често използван тор за градинските култури, защото съдържа различни хранителни елементи, но най-много калий, фосфор и калций. Има различни мнения за ефективността и при прилагането за подхранване на краставиците. И това до голяма степен се определя от съдържанието на хранителни вещества в дървесната пепел зависи от източника – вида на дървесината, от които е получена.
Пепелта от широколистните видове, както от млади дървета и клонки е по-богата на хранителни вещества в сравнение с тази, получена от иглолистните или стари и дебели дървета. Повече фосфор има в дървесната пепел, получена от изгарянето на бор и ела, който е по-лесно усвоим от растенията.
Варианти за използване на дървесна пепел за подхранване
Краставиците са култура, която е много чувствителна към недостига на хранителни вещества и киселинността рН на средата, от което зависи усвояването им. Те са любители на неутрална до леко кисела (от 6,2 до 7,0 рН) почва.
Един от най-добрите начини за използване на дървесната пепел е внасянето при есенната или пролетна обработка. Това ще помогне за подобряване на структурата и хранителната среда. Важно е да съблюдаваме баланса, за да не променим силно киселинността на почвата.
Внасянето в сух вид по повърхността на почвата или в посадъчните ямки е най-често използван вариант, като обем от 250 мл се разпределя равномерно върху 1 м2.
Пръскането със смес от дървесна пепел и вода, което е особено ефективно в борбата с вредителите (листни въшки, голи и черупчести охлюви) и инфекциите (най-често с възбудителите на брашнеста мана). Приготвя се по следния начин: 2/3 обем се запълва с пепел, залива се с гореща вода, престоява два дни, след което се прецежда и се добавя прилепител.
Кореновото подхранване е особено актуално за корекция недостига на калий, като за целта се смесват дървесна пепел и вода, но е особено важно да знаем как да приготвим сместа.
Към 10 л вода прибавяме 1 чаша (250 мл) дървесна пепел, след което добавяме на малки дози оцет и разбъркваме до разтваряне на утаената част. Поливаме краставиците с 250-300 за всяко растение – задължително сутрин или вечер и върху влажна почва. За един сезон се прилага 5-7 пъти подхранване с дървесна пепел. То може да започне още с появата на първите истински листа, но е актуално по време на цъфтеж и плододаване.
Кои са най-често допусканите грешки при използването на дървесна пепел за подхранване на краставиците?
Най-важното, което не трябва да забравяме, е че дървесната пепел повишава нивата на рН. Преди употребата е добре да тестваме почвата, за да разберем какво е общото ниво на киселинност, защото знаем, че краставиците не обичат алкална почва.
Добре е да знаем произхода на дървесната пепел, защото индустриално обработената може да съдържа вредни химикали, които са опасни за човешкото здраве.
Дървесната пепел не трябва да се използва заедно с торове, съдържащи азот – особено оборски и птичи тор. В този случай алкалната дървесна пепел ще реагира с азота и ще се образува газ и вода, а подхранването ще се окаже безполезно. Използването на дървесна пепел по додходящ начин за подхранване на краставиците ще има благоприятен ефект върху количеството и качеството на реколтата и ще помогне да предотвратим много проблеми.