При пролетно засаждане растенията се изрязват на височина 10-15 см. Издънките не трябва да се оставят по-високо от 35 см, защото ще плододават още през първата година, но няма да образуват нови издънки заместители. Резитба при неремонтантните (плододаващи веднъж) малини. През пролетта на втората година до основа се изрязват всички слаби и по-ниски от 80 см издънки, както и пречупените и нападнати от вредители. Оставят се само 2-3 добре развити издънки, чиито върхове се съкращават с 10-15 см. В началото на пролетта на третата година за плододаване се оставят само добре развитите (високи над 150 см) и здрави издънки, като се формира и редовата лента.
През следващите години растенията встъпват в пълно плододаване и рано напролет, след разпукване на пъпките, всяка година се правят резитби за прореждане и съкращаване на издънките за плододаване. Преценява се кои пъпки, цели издънки или части от тях са измръзнали. При поддържане на редовата лента в зависимост от сорта и начина на отглеждане в един линеен метър се оставят за плододаване 15-20 издънки. Всички стъбла със слаб растеж, сгъстяващите, нападнатите от вредители и израсналите извън редовата ивица се изрязват. Издънките трябва да отстоят на 10-15 см една от друга. При по-голяма гъстота от 20 броя в линеен метър се създават условия за развитие на гъбни болести. Някои от издънките, които трябва да се отстранят, а са силни и здрави, могат да се използват за посадъчен материал. Оставените след прореждане издънки се съкращават.
При използване на опорна конструкция се съкращава само връхната им част (15-30 см), защото тя е тънка, със скъсени междувъзлия и образува некачествени плодове. Когато не се използва опорна конструкция, издънките се съкращават на височина 160-170 см. При добри грижи издънките израстват буйно до 2,5-3 м. Тогава те се изрязват на около 2,2 -2,5 м, но се налага да се използва телена конструкция.
При неполивни условия или лошо отглеждане, растенията са слаби и се съкращават с около 10-15 см. При измръзване на връхните части или на стъблата се реже до здрава тъкан. През лятото също се извършват резитби за прореждане и съкращаване на новите издънки.
От май до първата половина на юни се прореждат чрез изрязване до земята излишните зелени издънки (зелена резитба), а заместващите за следващата година издънки се съкращават от втората половина на юли до средата на август, когато достигнат височина 150-160 см, с 20-30 см. Плододалите издънки се изрязват до земята веднага след приключване на беритбата, за да не пречат и да не засенчват новите издънки, и да не стават огнище на вредители. Те се изнасят и изгарят.