Брадатият лешояд е символ на българската природозащита и връщането му в българското небе след близо половин век отсъствие е изключително постижение, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Сливен, където се проведе първото освобождаване в природата на млади брадати лешояди.
„Виждаме резултата от дългогодишната работа на екип от 8 организации от България и Европа. Днес отново се убеждаваме колко сериозно е въздействието на човешката дейност върху природата и колко трудно се възстановяват щетите върху биоразнообразието“, подчерта Янчев. Той отбеляза значимостта на информираността сред младите хора, че унищожаването на елементи от екосистемите неизбежно влияе на благосъстоянието и здравето на човека.
„Надявам се птиците, които ще бъдат освободени, да се адаптират успешно и броят им да се увеличи, за да постигнем целта за трайно възстановяване на брадатия лешояд в България и на Балканите“, imfoe.и заместник-министърът.
Птиците ще бъдат пуснати в природен парк „Сините камъни“ след адаптационен период в специално изградени за целта волиери.
Събитието се организира с подкрепата на община Сливен и е част от проекта „Живот за брадатия лешояд“. Сред партньорите са Северозападното държавно предприятие във Враца и природен парк „Сините камъни“, а координацията е поверена на „Зелени Балкани“.
В крепостта „Туида“ е организирана съпътстваща програма с образователни дейности за деца и младежи, спортни и културни прояви, фермерски пазар и прожекция на документален филм.