Начало » Новини » Страната
06.12.2021 г.

До 100 хил. евро ще получават „жените-земеделски стопани” с новите стратегически планове

Новата ОСП
До 100 хил. евро ще получават „жените-земеделски стопани” с новите стратегически планове

Една от бизнес дамите, производител на биологична продукция Снимка: sinor.bg

В регламента за стратегическите планове на държавите членки от Европейския съюз, приет преди броени дни от Европарламента, за първи път се дава определение на понятието „жена земеделски стопанин“. Целта е „да се осигури съгласуваност между интервенциите, прилагане с директните плащания и програмите за развитие на селските райони, така че да бъдат привлечене повече жени в производството на селскостопанска продукция”, се посочва в регламента.

Тъй като много селски райони в ЕС страдат от структурни проблеми като например липса на привлекателни възможности за заетост, недостиг на умения, недостатъчни инвестиции за свързаност, инфраструктура и основни услуги, и най-важното - отлив на млади хора, Европейската комисия предложи мерки за социално приобщаване, приемственост между поколенията и по-активно включване на жените в селската икономика плюс развитието на „интелигентни селища“ в изоставащите региони на Европейския съюз, четем в европейския регламент.

И България като останалите държави в ЕС ще бъде длъжна да включи в стратегическия си план по ОСП за следващия програмен период следните важни определения: какво означава селскостопанска дейност; земеделска площ; хектар, отговарящ на условията за подпомагане; истински (или активен) земеделски стопанин; жени земеделски стопани и млад земеделски стопанин.

А в определението за „жена земеделски стопанин“ трябва задължително да влиза фактът, че жените отговарят на условията да са „ръководители на стопанство“ и да имат подходящото обучение или необходимите умения за това управление.

Държавите членки ще предоставят подпомагането за тези бизнес дами чрез отпускане на еднократни суми с до 100 000 евро, които могат да бъдат съчетавани и с финансови инструменти, четем в регламента. Всичко това трябва да бъде описано в Стратегическите планове на страните-членките.

И България, и останалите държави от ЕС ще изработят тематични подпрограми за жените в селските райони, като улеснят подготовката на техните бизнес-плановете. С тези тематични подпрограми ще се включат мерки за подобряване на достъпа на жените земеделски стопани до земя, до кредитни или финансови инструменти. Ще се повишава и образованието на жените в областта на агрономството или ветеринарната наука, необходими за един мениджър на ферма.

Мерки за пчеларите в стратегическите планове

Крайната цел е да се насърчи заетостта на жените в селските райони, да се увеличи тяхното участие в местни групи за действие и развитие на местни партньорства по програмата Leader, като по този начин се преодолява разликата в заплащането и пенсиите на жените и мъжете, подобрява се равновесието между професионалния и личния живот и допълнително се предотвратява социалното изключване на жените в селските райони, е записано още в регламента.

И още за стратегическите планове

Държавите членки могат да разработват в стратегическия план подпрограми за насърчаване на достъпа на младите земеделски стопани и жените земеделски стопани до консултантските услуги в областта на селското стопанство. Ще определят също и условия за представяне на бизнес план и за неговото съдържание.

В контекста на засилена пазарна ориентация на ОСП, с нарадстващите рискове на пазара, свързани и с изменението на климата и зачестяващите резки екстремни метеорологични условия, както и санитарните и фитосанитарните кризи – всичко това може да доведе до нестабилност на цените и до нарастващ натиск върху доходите. Въпреки че земеделските стопани носят в крайна сметка отговорност за определяне на собствените си стопански стратегии, следва да се създаде надеждна рамка, за да се осигури подходящо управление на риска.

За тази цел държавите членки и земеделските стопани могат да създадат платформа на равнището на Съюза за управление на риска за изграждане на капацитет, за да се предоставят на земеделските стопани подходящи финансови инструменти за инвестиции и достъп до оборотен капитал, обучение, трансфер на знания и консултации. Като се вземат предвид съществуващите неравенства между половете, включително неравенството между половете в областта на цифровите технологии, трябва да бъде включена перспектива, свързана с равенството между половете.

При предоставяне на необвързано с производството подпомагане въз основа на системата от права за получаване на плащане, държавите членки следва да продължат да управляват национален резерв или резерви по група територии. Тези резерви следва да бъдат използвани приоритетно за младите земеделски стопани, за жените земеделски стопани и за фермери, които тепърва започват селскостопанска дейност. А за да се подобри участието на жените в селскостопанския сектор, може да се обмислят и възможностите за подкрепа на младите жени земеделски стопани. Правилата за използване и прехвърляне на права за получаване на плащане са необходими също така, за да се гарантира гладкото функциониране на системата, четем още в регламента.

Екатерина Стоилова

До 100 хил. евро ще получават „жените-земеделски стопани” с новите стратегически планове
79183
 

Последни материали
Виж
Царевицата и слънчогледовото масло са осигурили най-много приходи
Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март
Увеличава се делът на биологичните и тези от свободни кокошки
Производството на яйца в Германия нарасна с над 4 на сто през 2024 година
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
В рамките на Sofia Spring Fest
Близо 20 родни земеделски производители ще предлагат продукцията си в сърцето на София до 7 май
Горските педагози са обучили над 15 000 деца през 2024 г.
Свързани материали
Виж
България остава лидер по качества на дивеча
ЮЦДП представя 30 трофея на международно изложение в Пловдив
Испанец получи осъдителна присъда за измама със субсидия за презентация на вина
България се представя с 33 български винопроизводители на Международно изложение за вино и спиртни напитки Провайн 2025
Одобрени са окончателните данни от Системата за идентификация на земеделските парцели за „Физически блокове“
При подадени проектни предложения за 92,5 милиона лева
Сключени са 51 договора за 27,6 милиона лева по ПМДРА 2021-2027
Атракции за деца и възрастни на „Природа. Лов. Риболов“ 2025
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини