Начало » Новини » Страната
27.10.2021 г.

До средата на 2022 г. Еврокомисията ще редактира стратегическите планове на държавите в ЕС

Международна конференция
До средата на 2022 г. Еврокомисията ще редактира стратегическите планове на държавите в ЕС

Снежана Благоева Снимка: Министерство на земеделието

Независимо от факта, че европейските регламенти за бъдещата ОСП ще бъдат гласувани сравнително късно - на 23 ноември т.г. в Европейския парламент, а на 2 декември - от Съвета на ЕС, държавите членки трябва да представят своите Стратегически планове в Еврокомисията до края на тази година, а не в началото на следващата, каквито бяха предварителните съобщения от министерството на земеделието. Тази информация беше съобщена днес по време на международната конференция на Института по аграрна икономика от Снежана Благоева, екперт на агроминистерството в българското представителство на ЕК в Брюксел.

За да бъде улеснена процедурата за одобрение на плановете, през първото полугодие на 2022 г. Еврокомисията ще редактира и прави забележки по плановете и това ще продължи до юли 2022 г., така че държавите-членки вече да имат работещи национални документи за развитие на земеделието.

Към момента само две държави в ЕС са представили първи варианти на своите планове. Останалите са етапи SWOT-анализи и обсъждания с фермерите. Тъй като бюджетирането е най-сложния процес и по него на ниво европейски институции регламентите се забавиха, Еврокомисията обеща пълна публичност по дискутирането на всеки план. „По искане на държавите членки за прозраност ЕК ще отговаря публично на въпросите, поставяни от държавите-членки”, посочи още Снежана Благоева.

Всеки план ще бъде одобряван по водещи вътрешни правила, които ще са еднакви по отношение на всички държави-членки и те ще бъдат по същество "правно обвързващи изисквания". Самите държави нямат задължението да публикуват целите си стратегически планове, но ще има изискване за публично обявяване на основни части от документите.

Държавите-членки трябва да бъдат активни и в обратната връзка по вторичното законодателство, като информацията трябва да бъде в лимитиран вид, посочи още българският експерт по ОСП.

По отношение на изискванията, заложени в Зеления пакт Снежана Благоева подчерта важността на неговите изисквания, които са свързани с бъдещата ОСП, където 40% от бюджета се очаква да отиде за дейности и цели, свързани с климата.

Слънчевите панели почти липсват в българското село

Според Зеления пакт до 2050 г. държавите в ЕС би трябвало да са изпълнили всички изисквания, свързани с намаляването на емисиите парникови газове, като целта дотогава е нито един регион и нито един човек в ЕС да не бъде изоставен в подкрепата. В областта на земеделието важните елементи, по които ще се работи, са в областта на климата, биоразнообразието и стратегията „От фермата до трапезата”.

Благоева припомни, че през юли тази година беше приет европейският Закон за климата, където освен политики,свързани с намаляването на вредните емисии, ще се работи активно и за нарастване на така наречените „поглъщатели” (поглътители) на въглероден двуокис, каквито са горите, влажните зони и др.

Затова и оценките за въздействието върху околната среда ще бъдат основни при одобрението на стратегическите планове.

По отношение на дейностите в селското стопанство, които ще водят към изпълнението на целите на Зеления пакт, стратегическите планове трябва да подготвят фермерите през следващия програмен период, така че до 2030 г. с 20% да се намали употребата на торове, до 50% на пестициди и на опасни пестициди, с 50% - на антимикробните медикаменти за животните, а в същото време площите с биопроизводство да достигнат 25% в ЕС.

Снежана Благоева припомни, че до края на тази година Европейската комисия ще представи план, в който държавите членки са длъжни да опишат политиките си за доставки на храни и за осигуряване на продоволствената сигурност.  

Тази информация е изключително важна, за нея неколкократно предупреждаваха и част от българските фермери, които критикуваха предишната власт в липса на стратегия за осигуряване на продоволствената сигурност на страната.

Другите новини, които Снежана Благоева представи, са свързани и с бъдещи нови промени в европейското законодателство, предстоящи да се случат през следващите години. Като например, че през 2022 година ЕК трябва да въведе промени в законодателството за етикетирането на храните, през 2023 г. – в законодателството за намаляването на хранителните отпадъци в ЕС и др.

Екатерина Стоилова

До средата на 2022 г. Еврокомисията ще редактира стратегическите планове на държавите в ЕС
8357
 

Последни материали
Виж
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Свързани материали
Виж
Отчет към юли 2024 г.
България се проваля в изпълнението на Стратегическия план за земеделие
Индикативен график
Над 1,6 млрд. лв. ще се отпуснат за подкрепа на млади и нови фермери до края на годината
Важно за фермерите!
При вторите промени на Стратегическия план браншът предлага три от екосхемите да се обединят в една
Институт по аграрна икономика
Учените в ЕС дават съвети как да се усъвършенства ОСП
Ефектът от изпълнението на Стратегическия план за 2023 ще се види едва през 2025 г.
Младите фермери са заявили 81 на сто от допустимите за подпомагане площи през 2023 г.
Това ще разблокира Кампания 2024 г.
До 31 май Еврокомисията ще одобри първите промени в Стратегическия план
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини