Начало » Новини » Коментари
24.11.2021 г.

Плевенско бие Добрич по окрупнени земи

Десетократно са намалели дребните стопанства с под десет декара за 17 години
Плевенско бие Добрич по окрупнени земи

sinor.bg

За 17 години дребните стопанства в страната, които са обработвали до 10 декара земеделска земя, са намалели десетократно и от 500 хиляди през 2003 г., броят им през миналата година се е свил до 49 900 (или близо 50 хиляди). Подобна е съдбата и на фермите с до 20 дка земя, които преди 17 години са наброявали 90 хиляди, а през 2020 г. – едва 21 100. И за този период притежаваната от тях земя е била разпродадена, преливайки се в по-големите стопанства, обработващи над 100 и повече декари.

Това показва анализът за структурата на земеделските стопанства и използваемата земя, който министерството на земеделието разпореди да бъда направен в периода август-ноември тази година, така че администрацията най-после да има статистическа основа, върху която да изгради бъдещите политики в агросектора.

Пълният анализ е качен на страницата на министерството на земеделието и ще бъде обект на обсъждане с браншовите организации на 15-то заседание на Тематичната работна група по Стратегическия план в земеделието.

Планът беше обещан от зам. министър Гечев в интервю за Синор през юли т.г.

Един от основните изводи в доклада е, че страната ни разполага с голям брой земеделски стопанства – 122 хиляди, обработващи малки площи земя - от един до 500 дка, и твърде малък брой ферми, които притежават значителен актив от земеделски земи. Ако през миналата година общият брой на стопанствата в страната е бил 132 400, то само 10 500 от тях са стопанисвали цели 33, 662 милиона декара, при общо използваемите площи в страната от 39,5 милиона декара. Тоест 85% от използваемата земеделска площ в страната се обработва от тези 10 500 фирми и стопанства, като средният размер на парцелите им се движат между 500 дка и над 20 хиляди декара. Това е обяснимо, тъй като се знае, че само площите със зърнени храни в страната надхвърлят 20 милиона декара, при 16 милиона през 2003 година.

Най-голямо уедряване на имотите до момента е постигнато в Плевенско, където кандидатите в кампанията за директните плащания през 2019 г. са били около 2 500 фермери и стопанства със среден размер на заявяваната за субсидии демя е била 1 191 декара – най-висока за страната, показва още докладът на агроминистерството.

Целият доклад на МЗХГ може да видите тук

Варненско, Великотърновско и Врачанско следват Плевен по комасация, като средният размер на заявяваните площи също надхвърля хиляда декара – 1 087 дка във Варненско, и по1 017 дка в другите две области. Броят на кандидатстващите за субсидии обаче и в трите окръга не е много висок – 1 500 във Варненско, 1 700 земеделци във Великотърновско и 1 600 – във Врачанско.

В Пловдивско, където кандидатите са субсидии са най-много – 6 500 земеделци, средният размер на заявяваните от тях площи са били около 337 дка. На второ място по брой кандидатствали фермери през 2019 г. се отчитат в Добричко – 4 800, обработващи средно по 780 дка.

Хасковско, Софийско, Сливенско, Благоевградско и Бургаско са другите пет области, където броят на земеделските стопанства е значително по-голям от тези с регионите с крупните арендатори.

Синор.бг ще продължи да ви запознава с основните изводи от доклада, въз основа на който тепърва ще се градят новите политики в селското стопанство.

Екатерина Стоилова

Плевенско бие Добрич по окрупнени земи
17424
 

Последни материали
Виж
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Свързани материали
Виж
Без страничен бизнес малките фермери „потъват“
До 2030 г. стопанствата могат да се стопят петкратно спрямо 2005 г.
На трето място сме по брой зъболекари
България има най-много дипломирани лекари на глава от населението в ЕС
НАП санкционира 433 търговци край морето за неиздаване на фискален бон
Клиент има право да не плати, ако не получи касова бележка
Трайно намалява броят на добитъка в ЕС
До 22 май е срокът за кандидатстване
Започна приемът на заявления за хуманно отношение към птици и свине
Промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс
Разплащанията в брой падат от 10 хиляди на 5 хил. лева
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини