Южнокорейски учени са открили, че не само обитателите на световния океан и добитъкът, но и растенията могат да погълнат микроскопични парченца пластмаса, съобщи местното електронно издание KoreaBizWire. За целта в продължение на 21 дни Юн Хак-вон от Корейския токсикологичен институт отглеждал растение от вида Arabidopsis (скален кресон), сродно със зелевите и горчицата, на почва, замърсена с кадмий и полистирол, наблюдавайки промените в клетките на корените и листата. Резултатът – в клетките били открити парченца пластмаса със среден размер 30 нанометра. Той обаче е по-малък от частиците от 50 нанометра, вложени предварително в почвата.
Резълтатът от изследването сочи, че органичната киселина с ниско молекулно тегло, която се образува вследствие на метаболизма на растенията и промените в активността на съседните микроорганизми, разгражда микропластмасата на по-малки размери.
„Изследването потвърди факта, че селскостопанските култури, отглеждани на замърсена почва, могат да въздействат зле на човешкия организъм” отбелязва Юн.