Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.06.2025 г.

Ябълковият оцет е полезен за растенията в градината

Ябълковият оцет е полезен за растенията в градината

Ябълковият оцет е естествен продукт, който намира все по-често приложение в градинарството поради полезните си свойства и достъпна цена. Когато се използва правилно, той  подобрява значително състоянието на растенията в градината, укрепва имунната им система и влияе положително върху плододаването.

Ябълковият оцет е продукт, произведен от ябълки, малко захар или мед, преминал процес на ферментация. Можем да го приготвим сами, ако разполагаме с ябълки и време или да използваме промишлено произведен.

Ябълковият оцет е стимулант за цъфтеж и плододаване

Ябълковият оцет е наистина интересен продукт, който има способността да увеличава полезните микробни популации на повърхността на листата, а това може да бъде много ценно за здравето на растенията. Той стимулира също и развитието на репродуктивни пъпки, когато дърветата се пръскат с разтвор, приготвен от 100 мl ябълков оцет на 3 литра вода.

Ако някое дърво в овощната градина „мързелува“ и не цъфти добре, трябва да се знае времето, когато този вид залага своите пъпки. Овощните култури формират плодните си пъпки за следващия сезон обикновено през лятото и началото на есента, а при някои процесът не спира до следващата пролет.

Черешите например залагат своите цветни пъпки твърде рано – през юни (по време на беритбена зрялост на плодовете). Този период е важно да се знае, защото правилното и навременно листно третиране на овощните дървета ще помогне за повишаване на плододаването.

Що се отнася до зеленчуковите култури, ябълковият оцет е особено полезен, ако сме прекалили с азотното торене и растенията развиват обилно зелена маса, но за сметка на цъфтежа и плододаването. Листното  третиране с разтвор на ябълков оцет ще помогне бързо да се промени ситуацията.

Тор за растения, любители на кисели почви

Разтворът на ябълков оцет е добър избор за растенията, които имат предпочитания към кисели почви. Такива са повечето ягодоплодни култури – ягоди, бяло и червено френско грозде, всички видове боровинки, къпини и малини.

Много декоративни култури – хортензии, рододендрони и родствениците им азалии, калдъръмчета, латинки, папрати, лупина, божур и жасмин, предпочитат много кисели почви. Те процъфтяват, когато като тор се използва ябълков оцет.

Сред зеленчуковите култури също има любители на „киселичкото“.  Такива са репичките, жълтата ряпа, морковите, пипера и картофите, които при ниски нива на рН (4,5-5,5) не се разболяват от струпясване. Добре е да се използва нефилтриран оцет, защото пулпата съдържа най-много хранителни вещества. За тази цел са необходими 100 мl ябълков оцет (5%) за 10 литра вода.

Растенията трябва да се поливат в основата, като се избягва контакт с листата, защото при някои култури може да доведе до увяхване и изгаряне.

Ябълков оцет за борба срещу мравки, листоядни вредители и плевели

За контрол на мравките се смесват равни части вода и оцет, течността се налива в спрей  бутилка и се пръскат местата, които обитават.

За борба с листоядните вредители се смесват оцет и вода в съотношение 1:3 и се пръска.

Рецептата за унищожаване на плевели по пътеките също работи добре. Смесват се около 2 чаши ябълков оцет, половин чаша английска сол и три литра вода. Пръска се директно върху плевелите.

Ябълковият оцет е полезен за растенията в градината
50588
 

Последни материали
Виж
Сливат аграрните пари с тези на Кохезионния фонд
Според ЕК бюджетът за земеделието след 2027 г. се запазва, според анализатори се намалява
Бюджетът по интервенцията за съветнически услуги не достига за всички подадени заявления
Ще се търгуват имоти в курорти и до исторически забележителности
Земя, почивни и ловни домове ... Продава се наследството на Селскостопанска академия и горските предприятия
Поредица
Трета част на графика с изнесените офиси на НССЗ през юли
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Свързани материали
Виж
Причини за гниене на тиквичките
Защо горчат тиквичките?
Доклад на Синор.БГ
През седмицата: Как борсите унижават градинарите и ще се върне ли украинската помощ?
Зеленчукови култури, които са по-устойчиви на засушаване
Грийнпийс: Всеки трети зеленчук и плод в Истанбул е с пестициди
Влияние на светлината върху покълването на семената
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини