Начало » Новини » Коментари
27.09.2021 г.

Анализът за размера на стопанствата ще бъде готов до 1 октомври

Служебният кабинет е разработили плана за интервенциите в бъдещата ОСП
Анализът за размера на стопанствата ще бъде готов до 1 октомври

sinor.bg

През лятото заместник-министърът на земеделието Явор Гечев даде обширно интервю за Синор.бг, с което обеща до началото на септември служебният кабинет да прекатегоризира земеделските стопанства, така че да има ясно за точния брой на микростопанствата, малките, средните и големите ферми, както и мегаструктурите, за които се знае, че досега поглъщаха основната част от директните плащания. Земеделците отдавна очакваха този анализ, затова и Синор.бг повторно попита ведомството защо той се бави.

Единствената конкретика в отговора, предоставен ни от зам. министър Гечев чрез пресцентъра, беше, че „в края на тази седмица, която приключва на 1 октомври, се очакват първите резултати от анализа за структурата на стопанствата по сектори, на база на които да програмираме инструментите за преразпределяне на подкрепата”. „След изготвянето на икономическите модели ще можем да направим и финансовия план по интервенциите, като акцентът ще бъде върху подкрепата на малките и средни земеделски стопанства. За много малките земеделски стопанства ще приложим интервенция за „Дребни земеделски стопанства”, която ще включим в Стратегическия план. Резултатите от анализа ще представим и на заинтересованите страни”, четем в отговора.

Зам. министър Гечев съобщи още, „че продължаваме интензивната работа по Интервенционната стратегия, както и по изготвянето на Индикаторния и Финансовия план за интервенциите, които считаме за готови”. Това вероятно означава, че скоро фермерите ще бъдат информирани за направеното от администрацията.

Първата част от интервюто на Гечев

В останалата част от отговорите си Гечев припомня, че „изготвянето на Стратегическият план е основен акцент на работата на служебното правителство. В рамките на неговия мандат бяха завършени преговорите по базовото законодателство и заедно с останалите европейските министри на земеделието трябваше да вземем  решения по ключови въпроси от прилагането на политиката, включващи - зелената архитектура и завишената екологична амбиция,  преразпределянето на плащанията към малки и средни стопанства, чрез прилагането на различни инструменти, в това число намаления и тавани плащанията и прилагането на  социалната условност при плащанията по Първи стълб”.

„За да можем да определим някои важни на политика акценти и приоритети,  възложихме и допълнителни анализи, резултатите от които ще ни послужат за вземането на национални политически решения, обяснява още зам. министърът. И припомня, че във връзка с преразпределяне на плащанията към малките и средни стопанства най-напред трябва да знаем каква е структурата на земеделието у нас по сектори, за да приложим по най-ефективния начин този инструмент. Изготвянето на такъв анализ е свързан с изработването на методика за определяне на структурата на стопанствата и създаване на икономически модели, които да ни послужат за база при сегментиране на стопанствата и балансирано насочване на подкрепата при изготвяне на индикаторния и финансовия план,  които са част от Стратегическия план на България за ОСП за периода 2023-2027.

Очакванията на земеделците

„Решенията, взети по тези ключови въпроси, дадоха възможност да продължим работата по Стратегическия план, като направихме нов преглед на идентифицираните потребности по приоритети, разработените и представени на ТРГ интервенции до момента по двата стълба и изготвихме нова пътна карта  за работата ни по Стратегическия план, с фиксиран график за изпълнението на отделните дейности.

Възстановихме работата на Координационната работна група за изготвянето на Стратегическия план, като включихме в екипите експерти от ДФ „Земеделие“ като прилагащи интервенциите в обхвата на ОСП.  За да можем да определим някои важни за политиката акценти и приоритети, възложихме и допълнителни анализи, резултатите от които ще ни послужат за вземането на национални политически решения.

В последния месец септември работата по Стратегическия план беше с акцент върху  екологичната архитектура, като екипът работещ по тази тема, разработи нови инструменти, които напълно съответстват на изискванията на Зелената сделка по отношение на биоразнообразието, запазване на почвени потенциал,  запазване и възстановяване  на ландшафтните елементи като зони на местообитанията, намаляване на употребата на препарати за растителна защита и торовете. Гечев обещава много скоро да представи новите документи на ТРГ. Паралелно с това ведомството работи и по интервенциите, свързани с екологията по Втори стълб с цел постигане на консистентност на екологичната политика в сектор „Земеделие“.

Съгласно предварителния график за работата по  Стратегическия план имаме разумната увереност, че в рамките на определения в Проекта за регламент срок ще изготвим проект на Стратегическия план на България за ОСП за периода 2023-2027г.

Анализът за размера на стопанствата ще бъде готов до 1 октомври
11193
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Институт за иконимически изследвания
БАН: Корупцията не е най-сериозната бариера пред бизнеса
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Център за оценка на риска по хранителната верига
БАБХ икономисва от анализи за качеството на меда
Бялата книга - първа част
ИПИ: С рамката на бюджета за 2025 г. фискалната устойчивост е под риск
БАБХ
При 1 701 проверки в животновъдни ферми БАБХ не е открила чума по овцете
Преференции
Членовете на НАЗ ще проверяват продукцията си в Аграрния университет на по-ниски цени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини