Вредителите по зелето са опасни, защото често са невидими. Например зелевата муха. Той снася яйцата си в края на пролетта в почвата до растенията. Излюпените ларви започват да се хранят с кореновата система на зелето. Първият признак за заразяване е, че долните листа придобиват тъмносив оттенък. За да се справите с неприятелите разсадът може да се напръска с настойка от дафинов лист съветват от agroxx.ru.
Най-популярното "оръжие" срещу вредителите са пепелта и натрошените тютюневи листа. Но те са полезни само в сухо време. Освен това те са ефективни най-вече срещу охлюви и пеперуди.
Как да ползвате сода в градината: 3 рецепти за пестеливи градинари
Мухите са истинско бедствие за градинарите. Малките насекоми се размножават толкова бързо, че дори химическите препарати не винаги помагат. Ето защо превантивните мерки са ефективни: не оставяйте растителни остатъци върху лехите за семена през есента и плевете навреме. Остатъците от реколтата, стръковете и листата, могат да се превърнат в отлично място за размножаване на зелеви мухи, които ще оставят следващата година без реколта.
Друг метод за справяне с вредителите по зелето е трикратното подхранване на растенията с разтвор на суперфосфат и калиев хлорид.
Идея в повече
Гъсениците нанасят най-големи щети на зелето. Ежедневното обикаляне на градинската леха и събирането на вредителите с ръце е загуба на ценно време. Яйцата и ларвите на гъсениците се изяждат от оси. За да примамите тези насекоми, е достатъчно да поръсите зелето със захарен сироп. Крилатите "помощници" ще долетят веднага и ще освободят всички бъдещи култури от вредители.