Дори съвременните хибриди краставици все по-рядко да имат горчивина в себе си, при старите сортове проблемът се усеща, когато женските цветове опрашват мъжките. Затова мъжките цветове трябва да се премахват, когато имате в градината си краставици от стари сортове. За да познаете женските от мъжките цветове, трябва да огледате растението. Женските обикновено имат много миниатюрен плод след себе си, докато мъжките са много и обикновено са на тънко стебълце, по групи.
Горчивината в краставиците е явление, което обикновено се обяснява със стрес за растението: прекалено силна горещина или пък обратното, студ, резки промени в температурите, недостиг на вода или заблатяване заради неправилно поливане, дефицит на азот, брашнеста мана или заразяване с червени паяжинообразуващи акари.
За да избегнете температурния стрес в горещото време е добре да настаните краставиците на място, където обедното слънце обикновено не грее директно на растенията. Ако те са в оранжерия, тогава контролирайте температурата чрез отваряне на прозорците или пък затваряне, когато настъпват хладни нощи.
Поливайте редовно, желателно е по малко вода и често, дори и два пъти на ден. За краставиците е противопоказно рядкото, но обилно поливане. При поливане, в това число и с разредени азотни торове, трябва да избягвате намокрянето на стеблата в близост до почвата, тъй като те могат да загният.
Краставиците обичат влажната атмосфера и реагират добре на запотяване, ако са в оранжерия, което помага пък да задържите появата на червен паяжинообразуващ акар.
Борба с фитофтората по доматите
Срещу брашнеста мана трябва да опръсквате с разтвор на обезмаслено прясно мляко, разредено с вода в съотношение 1:5 или с химически фунгицид по ваш избор. В оранжерията трябва да правите резитба за по-добра вентилация на растенията, тъй като ограниченият поток на въздуха способства разпространението на плесени.