Начало » Пазари » Зърно
11.07.2021 г.

Черноморският регион ще осигури 33 на сто от световния износ на пшеница

На фона на очертаващата се силна реколта включително в България
Черноморският регион ще осигури 33 на сто от световния износ на пшеница

Общият дял на държавите от Черноморския регион – Русия, Украйна, Румъния и България – в световната търговия с пшеница през селскостопанския сезон 2021-2022 г., започнал на 1 юли, може да се окаже рекорден и да надхвърли 33% от световния износ на зърнената култура. Прогнозата е на Олга Граб, анализатор за селскостопанските пазари в Черноморския регион в компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията държи дял от 45% - бел. ред.), цитирана от електронното издание Agroinvestor.

Основание за подобна прогноза дава постоянното увеличаване на производството на пшеница в региона. През тази година Русия, Украйна, Румъния и България може да ожънат втората по големина реколта в съвременната история от над 123 млн. тона. Предишният рекорд бе през 2017 г. – 128,5 млн. тона, припомня Граб.

Оценката на Refinitiv сочи, че общата реколта в България и Румъния ще надхвърли 15,5 млн. тона въпреки свиването на засетите площи, след като заради сушата през миналата година бяха прибрани едва 11 млн. тона. През 2017 и 2019 г. производството в двете страни надхвърли общо 16 млн. тона. Тазгодишната реколта в Украйна може да достигне 29 млн. тона – с 15% над миналогодишната и вероятно рекордна, след като през 2019 г. там бяха прибрани 28,5 млн. тона, коментира Граб. Тя оценява производството на пшеница в Русия с близо 10% под миналогодишното, или 78,6 млн. тона. В сметката не влиза реколтата от полуостров Крим. „През май и юни в основните региони за производство на есенна пшеница времето бе относително благоприятно, което дава възможност да се очаква висока, но не и рекордна реколта в южна Русия. Тревога предизвикват регионите, където се отглежда пролетна пшеница, тъй като там опасността от суша остава”, смята анализаторът на Refinitiv.

Времето в Черноморския регион държа под напрежение търговците през последните седмици, отбелязва тя. Периодите с интензивни валежи в края на май и през юни в южна Русия, Украйна, Румъния и България от една страна помогнаха за увеличаване на реколтата като количество, но от друга излизането на зърното на пазара се забави средно с 2 седмици. Оценки на участниците на пазара сочат, че в Украйна жътвата започна с 10-15 дни по-късно от обичайното. В Русия есенната и пролетната сеитба започнаха по-късно от миналия сезон, което забави и сроковете за прибиране на реколтата в голяма част от регионите, коментира Граб. Румънски търговец заяви, че началото на жътвата се е забавило с поне 15 дни, добавя тя. При това обилните дъждове могат да влошат качеството на черноморското зърно, като е налице опасност от понижаване на нивото на протеин в пшеницата и от поява на болести по културите.

По изчисления на Refinitiv Русия, Украйна, Румъния и България през новия сезон могат да осигурят за световния пазар рекордно количество пшеница – 67,7 млн. тона. Увеличаването на потенциала за износ от региона е следствие от възстановяването на произвежданите количества в Украйна, Румъния и България, както и от големите преходни запаси от пшеница в Русия, обяснява Граб. „Заради въведените ограничения върху износа и спада на доставките за чужбина през пролетта запасите от пщеница в Русия в началото на сезона се оценяват на над 12 млн. тона, което е с 66% повече, отколкото през миналия сезон по данни на министерството на селското стопанство на САЩ”, подчертава тя.

За доставчиците от Черноморския регион обаче това означава увеличаване на конкуренцията за големите потребители на пазарите в Северна Африка и Близкия изток, като се вземе предвид очакванота рекордна световна реколта от пшеница през сезон 2021-2022 г. През миналия сезон България и Румъния доставяха активно пшеница в Либия, Тунис, Пакистан, Филипините, Ливан, Турция, Израел, Мароко. Освен това Румъния изпрати пшеница и за Алжир, Йордания, Египет, Судан, Тайланд, Саудитска Арабия и Южна Корея, изброява Граб. През последните години Русия, Румъния и Украйна са големи доставчици на пшеница за Египет. „Румъния значително увеличи доставките за тази страна през пролетта на 2021 г., когато темпото на износ на пшеница от Русия падна до минимум за последните 5 дезона на фона на действие на квота върху износа и фиксирано мито от 50 долара за тон. Делът на доставките от Украйна за Египет също нарасна през този период”, изтъква анализаторът.

По думите ѝ световните вносители очакват спад на цените на зърното с излизането на новата реколта на пазара в основните износители, включително в Черноморския регион. „Русия значително увеличи износа на пшеница през юни при понижаването на митото върху износа след преминаването от фиксираната ставка от 50 евро на тон към плаващ модел на изчисляването ѝ. През юни бяха изнесени 2,5 млн. тона, което по данни на Eikon (група софтуерни продукти на Refinitiv – бел. ред.) е рекорд на износа за този месец през последните 5 години”, отчита Граб. Плаващата ставка на митото обаче се повиши от 28,1 долара на тон до 41,3 долара на тон от 2 до 30 юни, което намали конкурентоспособността на руската пшеница на световния пазар.

Според анализатора заради повишаването на митото и продължителния спад на цените на пшеница на световния пазар традиционният сезонен ръст на износа на зърно от Русия в началото на новия сезон може да не се състои. Освен това масовите продажби на пшеница още не са започнали, тъй като производителите не бързат да понижават цените, на които предлагат продукцията си. Търговията с украинската пшеница от новата реколта изглежда по-оживена в сравнение с положението в Русия, но цените на предлагане остават доста високи и не се отличават съществено от руските. Продажбите на пшеница от Румъния и България вървят активно заради по-ниските цени, на които се предлага зърнената култура. Предложените цени за доставката на румънска пшеница на последния търг на египетската държавна Главна агенция за снабдяване със суровини (GASC) бяха с 6-7 долара на тон по-ниски от тези на руската пшеница, като 2 търга поред Египет осъществи покупки само от Румъния. Делът на румънската пшеница в покупките на Египет през новия сезон достига почти 55%.

Макар цените на предлагане за доставката на руска пшеница да се понижават под натиска на очакваната добра реколта, по-привлекателните цени на предложенията ог България, Румъния и Украйна поддържат предположенията на търговците, че вносителите в началото на сезона отдават предпочитание на покупките именно от тези страни, изтъква Граб. „Предлагането за доставка на пшеница от Русия през август падна до 250-255 долара за тон FOB черноморско пристанище от 260-265 долара за тон в средата на юни. Предлагането на румънската пшеница с доставка през август се понижи до 243-245 долара за тон FOB от 254-258 долара за тон в средата на юни”, констатира тя.

Според нея важен фактор в конкуренцията между черномоските страни през новия сезон може да се окаже качеството на пшеницата. Евентуалното увеличаване на дела на фуражната пшеница заради силните валежи може да промени структурата на товарните потоци от региона за сметка на пренасочване на част от количестватата за доставки към потребителите, които търсят алтернатива на скъпата царевица и останалите източници на растителен протеин, смята анализаторът.

Черноморският регион ще осигури 33 на сто от световния износ на пшеница
12448
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Украинските власти са решили и проблема с фиктивните фирми
Одеса е изнесла над 6 милиона тона зърно по новия черноморски коридор
Чрез онлайн платформа
Фермери от Североизточна България намират външни пазари за износ
Предстоящо
Инициативата AGREEN в Черноморския регион обединява млади фермери за опазване на природата
Цените на маслодайната култура и олиото се повишават
Сушата попари надеждите за рекордна слънчогледова реколта в Черноморския регион
Много вносители се насочват към покупки на царевица от новата реколта
Фуражната пшеница за износ не достига в Черноморския регион
Лятото се очертава тежко за пролетните култури в Украйна и част от Русия
Горещини и суша се очаква да натиснат добивите в Черноморския регион
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини