Начало » Пазари » Зърно
22.06.2021 г.

Турските мелничари поеха като Мохамед към планината от руска пшеница

Планира се изграждането на комплекс от турски силоз и мелници в южна Русия
Турските мелничари поеха като Мохамед към планината от руска пшеница

Фразата „Когато планината не идва при Мохамед, ще се наложи той да отиде при планината” се превръща в жива реалност за турските производители на брашно, става ясно от материал на руския вестник „Коммерсант”. Заради постоянно увеличаващите се ограничения в износа на зърно от Русия с цел удържане на ниски цени на вътрешния пазар там, за мелничарите от Турция изглежда излиза по-изгодно да прехвърлт бизнеса си на мястото на производство на хлебната пшеница.

Източници на „Коммерсант” са съобщили, че турската компания MonDef може да осъществи проект за създаването в Русия на мрежа от мелници с участието на турски производители на брашно. От вестника уточняват, че MonDef планира изграждането в южна Русия на комплекс от силоз с капацитет от 50 хил. тона и мелница с мощности за преработка на 1000 тона зърно дневно, чиято продукция ще бъде насочена изцяло за износ. От турската компания са отбелязали, че изграждането на такъв комплекс може да отнеме до 2 години. Оттам обаче не са уточнили кои турски мелничари биха участвали в подобен проект.

По данни на източниците въпросът е бил обсъден на 11 юни на съвещание на директора на отдела за хранителна и преработваща промишленост в министерството на селското стопанство на Русия Марина Афонина. От министерството са потвърдили пред изданието, че са запознати с проекта, и са изтъкнали, че мелниците в Русия могат да се възползват от изгодни краткосрочни кредити при покупката на зърно и от инвестиционни кредити за срок до 8 години за изграждане, реконструкция и модернизация на силози и покупката на оборудване.

Интересът на Турция от осъществяването на проекта е следствие от действията на Русия за ограничаване на износа на зърно, което заставя вносителите да търсят варианти за покупката му. До 30 юни в Русия продължава да действа квота от 17,5 млн. тона върху износа на зърно, а от 2 юни е в сила плаващо мито върху доставките за чужбина на пшеница, царевица и ечемик, което се изчислява за 7-дневен период напред на базата на борсово сключените сделки на седмична база, като от 25 юни ще бъде 38,1 долара за тон при пшеницата. В края на май заместник-министърът на селското стопанство на Русия оксана Лут коментира, че квотата и плаващото мито в износа на зърно от страната ще бъдат постоянно действащи през следващите няколко години.

Генералният директор на руския Институт за конюнктурата на селскостопанския пазар Дмитрий Рилко отбелязва, че Турция е най-големият износител на брашно в света, като около 70% от преработваната там пшеница се внася от Русия. Според Рилко решението за изграждане на мелница в южна Русия може да се дължи на нестабилното икономическо положение в Турция и значителните колебания в курса на турската лира – в крайна сметка икономически по-изгодно може да се окаже производството и износа на брашно  от територията, на която се произвежда и основначата част от суровините.

Експерти обаче смятат, че турският проект може да има успех само при продължително запазване на митата върху износа на зърно от Русия, тъй като на вътрешния руски пазар липсват свободни ниши в търговията с брашно. Според директорът на аналитичния център за селското стопанство „СовЭкон” Андрей Сизов изграждането на мелници в южна Русия ще осигури достъп на турските производители на брашно до „изкуствено евтино” зърно, но при отмяната на митата те ще загубят конкуренцията с мелниците в Турция, които са по-близо до основните пазари на продукцията – държавите от Близкия изток и Африка. Сизов припомня, че руският пазар на брашно е пренаситен и допълнителни 200-250 хил. тона в южната част на страната няма да намерят потребители.

На свой ред председателят на Русия съюз на мелничните и зърнопреработващи предприятия Аркадий Гуревич изтъква, че цените на пшеницата в южна Русия са най-високите в страната заради близостта до пристанищата, а това повишава себестойността на преработката на зърното и намалява рисковете за руските мелници от появата на чуждестранни инвеститори. Мнението му се потвърждава от данните на министерството на селското стопанство на страната – на 4 юни например пшеницата 3-ти клас в централните части на Русия е струвала средно 15 910 рубли (217,49 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон, докато на юг е достигала 16 470 рубли (225,15 долара) за тон.

Турция е сред най-големите клиенти за руското зърно и лидер през настоящия селскостопански сезон, приключващ на 30 юни. По данни на руския Център за оценка на качеството на зърното към 10 юни Турция е закупила 10,2 млн. тона зърно от Русия – 18% от цялото изнесено количество. На второ място е Египет с 8,09 млн. тона.

Турските мелничари поеха като Мохамед към планината от руска пшеница
14482
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Засилване на турския внос се очаква през втората половина на 2024/25 г.
Турската зърнена реколта 2025 г. е застрашена от суша
За 4 месеца валежите са с 28,4 на сто под дългогодишните средни стойности
Сушата в Турция заплашва зърнената реколта
Износът на лешници от Турция расте от началото на сезона
През 2024 година
Приходите от износа на селскостопански продукти от Турция счупиха рекорда
Квотите за внос на слънчогледово семе и слънчогледово масло в Турция вече са в сила
При същия процентен спад на доставените количества
Приходите от износа на сушени плодове от Турция нараснаха с 15 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини