Неблагоприятните метеорологични условия се отразяват зле на посевите със слънчоглед в Черноморския регион, поради което перспективите пред производството на тази култура помръкват както в Украйна, така и в Русия, коментират от електронното издание ZOL. Вече е ясно, че реколтата от слънчоглед в региона няма да постави очакваните досега рекорди, като спадът може да подкрепи цените и на слънчогледа, и на олиото.
Данни на Refinitiv (бившият отдел за финанси и риск в „Ройтерс”) сочат, че в основните производствени райони на Черноморието се е настанила трайна суша. Запасите от влага в почвата в някои руски и украински региони, особено в южните части на двете страни, са на 5-годишен минимум в продължение на месеци. Вследствие на това пазарните оценки на реколтата от слънчоглед в Украйна и Русия общо паднаха до скромните 29-30 млн. тона. За сравнение – през 2019 г. реколтата в двете страни достигна 30,6 млн. тона. Рекордните площи, засети със слънчоглед в Украйна, вече не са основание за рекордна реколта заради спада в добивите.
Жътвата на слънчогледа започна и в Русия, и в Украйна. Играчи на пазара съобщават, че първоначалните добиви, особено в южните области, са доста ниски (под тон от хектар), както и съдържанието на масло (40-42%). Последният параметър до голяма степен определя перспективите за производството и износа на слънчогледово олио от региона, но се очаква да се подобри с напредването на жътвата.
Свиването на реколтата от слънчоглед в Черноморския регион вече доведе до поскъпване на маслодайната култура. Украинските и руските фермери засега не бързат с продажбите, принуждавайки износителите и преработващите предприятия да повишават цените, за да успеят да изпълнят предварително подписаните договори. Цените на предлагане за доставка на олио от Украйна през ноември-декември се повишиха със 70 долара на тон само за седмица, достигайки 840-850 долара за тон FOB, а доставките на олио за септември-октомври пък се оценяват от оператори на пазара още по-скъпо. Продажби обаче липсват, сочат данни на Refinitiv.