Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.05.2021 г.

Градинарско изкуство е да закалявате зеленчуците

Практика
Градинарско изкуство е да закалявате зеленчуците

sinor

Приспособимостта на растенията към непрекъснато променящите се условия се осъществява с помощта на човека. Това е особено необходимо при наличието на температурни колебания. Бавната и постепенна температурна закалка в млада възраст може да осигури на редица растения (включително и оранжерийни) възможност да оживеят при много екстремни температури – например краставиците могат да оцеляват в диапазона от 5 до 45 градуса по Целзий.

Кратковременните и бързи процедури не дават добри резултати.

Светлинното закаляване при отглеждане на растенията има относителен характер. Това се дължи на факта, че разсадът, а също и възрастните растения при включване на допълнително осветление незабавно задействат фотосинтезните процеси.

Не така стоят нещата със закляването на плодовете, картофите и лука преди съхранение, а също на картофите преди засаждане – там процесът на закаляване е много ефективен.

Съвсем естествено е, че що се отнася до хранителните и водни режими, а също и до киселинността на почвата, за закаляване не може и да става дума. Нарушаването на границите на тези параметри водят много често до катастофални последици. Излизането отвъд горните граници на оптималните стойности  на хранителните вещества и водата може да бъде полезно само за процесите на растеж на самите растения, но не и за реколтата. Всяко понижение под долните граници на стойностите със сигурност е вредно за растенията.

Зависимостта на добивите от оптимизиране на външните фактори за даден сорт от една и съща култура може да бъде ясно проследена тогава, когато се отглежда при различни условия. Провеждани са експерименти с домати и кореноплодни.

При отглеждането на домати от даден сорт на открито, в полиетиленова оранжерия и в специална камера (в камерата се подържат оптимални условия за отглеждане), се получава добив в съотношение 1:2:4 за един квадратен метър. При селекцията на различните сортове се изхожда от това – при какви условия ще се отглежда и коя е най-благоприятната среда.

Още по-очебиен е резултатът с бавнорастящите моркови. В градината за дългия вегетационен период се получават примерно 6 кг/м2 за даден сорт, а в камера само за два месеца (или по-малко) –  до 20 кг/м2. При кореноплодните условията на отглеждане оказват влияние и върху продължителността на вегетационните периоди.

Постоянството на светлинните и температурни режими, ненарушеният ритъм на подхранване и поливане значително ускоряват процесите на растеж и развитие, увеличават продуктивността на всяка плодна и зеленчукова култура.

Органично минералните торове

Понятието – оптимален интервал на жизнените условия на растенията, е известен за всяко едно от тях. Очевидно е, че в този случай трябва да се изхожда от факта, че средните стойности на всеки интервал са „най-оптимални“: например при киселинност (рН) от 5,5-6,5 – 6,0; при температура 22-28 градуса – 25 градуса; влажност на почвата 70-85% – 77% и др.

Според природните и физически закони е невъзможно да се създадат тези най-благоприятни условия на околната среда за живот и развитие на  растенията. Енергийните загуби през вегетационния период намаляват потенциалните нива на добив на различните култури.

Градинарско изкуство е да закалявате зеленчуците
10705
 

Последни материали
Виж
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Парламентът одобри законодателни промени
До 10 пъти в месеца може да теглите без такси пари от банкомат
Важно за жителите на малките населени места
Ще открият по два клуба за компютърни обучения във всяка
Председател на Съюза на зърнопроизводители от Пловдивско
Работов: Ако 40-градусовите жеги се задържат, след седмица ще жънем слънчогледа
Първа част от графика на НССЗ
И през август службата за съвети организира срещи с фермерите
Икономистите в Европа очакват значително по-високо ниво на митата върху вноса от САЩ до края на годината
Свързани материали
Виж
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Полезни съвети
Оптимални температури за покълване на семената
Сухото време даде възможност на фермерите в Европа да довършат сеитбата
Есенниците в части от България и Румъния не са достатъчно закалени
След застудяването
Установете минималната температура, на която доматите могат да издържат
Закаляване на разсада преди засаждане на открито
Закаляване на пшеницата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини