За агрономите не е изненада, че пшениците, отглеждани в полупланински региони с големи температурни амплитуди, постигат изключително високо качество. Затова и търсенето от мелниците на подобна продукция е голямо, тъй като те влагат това зърно като подобрител за брашното. Това е причината и традиционният производител на картофи от Ихтиманско Тодор Джиков преди години да започне да отглежда пшеница и слънчоглед - но върху ограничени площи, тъй като основната култура за региона все пак си остават картофите.
Ихтиманската котловина е със средна надморска височина от 650 метра, затова и атмосферните амплитуди влияят положително и повишават вкусовите качества на реколтата.
Според Джиков на фермери, които имат добри агрономически познания отглеждането на зърно в тези региони, би помогнало да се занимават с това производство в средни по размер стопанства, защото могат да са сигурни, че ще имат постоянни договори за изкупуване на продукцията и то на високи цени. Средно цената на тази пшеница е с около 20-25 процента по-висока от тази на останалите пшеници. Лично той гледа пшеница и слънчоглед, за да разнообразява културите, както го правят редица фермери в страната.
През миналата година, когато в Западна България дъждовете все пак бяха повече от останалите региони от страната, добивите от декар са достигнали 600 килограма. На фона на унищожените ниви в Добруджа, където зърнопроизводителите отчетоха между нула и 150 кг от декар, ихтиманските им колеги наистина са били рекордьори.
А качеството на зърното е било превъзходно – с 31 съдържание на глутен, висок протеин и хектолитрово тегло, посочи още Джиков.
Студената и влажна пролет тази година обаче ще затрудни силно земеделците, които заради дъждовете не могат да влязат в нивите за първите обработки срещу болести и неприятели. Положението ще се влоши и след очакваните днес и в близките дни обилни валежи в Източна България, прогнозират стопаните.