След проведените през миналата седмица срещи на ръководството на земеделското министерство с фермери, протестиращи срещу огромното поскъпване на водата за напояване през 2023 г., днес зам. министърът на земеделието Тодор Джиков съобщи, че е намерен временен изход. В интервю за националното радио той съобщи, че с пари от държавния бюджет ще се покрие разликата в цените на водата за тази и миналата година.
Още преди 13 години хидромелиоративните съоръжения на „Напоителни системи”, които преди 30 години осигуряваха поливки върху 12 милиона декара от земеделската земя в страната, бяха буквално „опоскани”, „а сега подават вода с неефективна мрежа и изключително енергоеки помпи”, посочи Тодор Джиков. По думите му сегашната ситуация е "плод на десетилетия бездействие и разбойническо отношение на управителите и въобще на управляващите".
А ние ще припомним как точно заради това отношение държавното предприятие осигурява днес една от най-скъпите услуги при напояването. И за да не фалира, защото цените на тока миналата година бяха космически, а тарифите бяха ниски, очевидно, че за 2022 и 2023 г. ще се наложат нови компенсации за това поскъпване.
След разговорите с фермерите през миналата седмица
Миналата седмица зърнопроизводтелят от Ловешко Димитър Мачуганов предложи решение, което от 7 години се прилага в Румъния. Всяка година водата за напояване там е безплатна за земеделците и ако България въведе тази практика, годишно от бюджета ще се ползват само 14 млн. лв. Джиков днес обясни обаче, че този начин на подпомагане се води държавна помощ, затова България не можело да я прилага. Въпросът е дали страната ни би могла да се отгаже от друг вид държавна помощ, за да въведе този стимул. Но това очевидно е дискусионна тема, която трудно може да се инициира от служебно правителство.