Начало » Новини » Страната

Невиждан протест на Копа и Коджека в Брюксел на 18 декември! И ние ще сме там!

Над 10 хиляди фермери са заявили участие
Екатерина Стоилова / 28.11.2025 г.
Невиждан протест на Копа и Коджека в Брюксел на 18 декември! И ние ще сме там!

Ели Цифору Снимка на Синор.БГ

Конфедерацията на асоциациите от земеделието в ЕС Копа и Коджека организира на 18 декември 2025 г. в Брюксел най-големия в последните 10 години протест, насочен срещу предложения бюджет за следващия програмен период (2028-2034 г.).

Това съобщи на Агросеминара на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Ели Цифору - генерален секретар на Копа и Коджека, която е официален гост на събитието. Днес в него взеха участие заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев и директорите на дирекции в МЗХ Аделина Стоянова и Елена Иванова. Те представиха основните промени, свързани с намаляването на бюджета за земеделие след 2027 г.

Датата за протеста – 18 декември, не е избрана случайно. На този ден в Брюксел ще се срещнат на Съвет земеделските министри в съюза, за да обсъдят многогодишната финансова рамка. Никой от тях не одобрява предложението на ЕК, което ще намали конкурентноспособността на сектора, обърна внимание Ели Цифору.

Засега е ясно, че в протеста ще се включат земеделски производители от 24 държави членки.

Към момента участие в него са заявили над 10 хиляди души, поясни председателят на НАЗ Илия Проданов. Той добави, че за посочената дата към Брюксел ще пътуват поне 50 души от асоциацията. НАЗ ще предложи и на други аграрни организации у нас да се включат.

И генералният секретар на Копа и Коджека, и българските фермери, и Янислав Янчев потвърдиха, че лидерите на всичките 27 държави в ЕС не одобряват премахването на двата стълба в ОСП и създаването на нов мегафонд.

От името на зърнопроизводителите Петър Пешев, председател на Врачанския съюз, припомни, че протестите у нас, в Гърция и в други страни са предизвикани предимно от проблеми, създадени от сегашните политики на Брюксел.

„Ние (земеделците) сме изчезващ вид“, каза Пешев. Той разказа за малкия си син, който от 3-годишен придружава баща си на полето. Сега е на 7 години. Наскоро, като слушало баща си, който обсъждал със свой колега предначертаното от ЕК аграрно бъдеще, момчето запитало плахо: „Тати, ние ще можем ли да си работим земята?“  

Невиждан протест на Копа и Коджека в Брюксел на 18 декември! И ние ще сме там!
5144
 

Последни материали
Виж
Над 2 тона нелегални препарати за растителна защита са открити при акция на ОДБХ и МВР
Информационна кампания
Фермери искат промени в ЗСПЗЗ за ползване на пасища в съседни общини
Информационна кампания
Субсидии животновъдство: Отпада доказването на мляко и месо при обвързаната подкрепа
Въпреки това крайните запаси се очаква да достигнат 10-годишен връх
Във Франция повишиха прогнозата за износа на мека пшеница в ЕС
Вследствие на разширяването на засетите площи включително и в България
От ЕК прогнозират 3-годишен връх на реколтата от слънчоглед в ЕС
Информационна кампания
Директни плащания: Кандидатствате без санкции до 9 юни, а от 27 април може да затваряте заявленията
Свързани материали
Виж
Секторът решава за протеста днес
Радостина Жекова: С 50% по-високи разходи и евтино зърно не можем да се справим
Предстоящо
От преговорите с МФ ще се разбере дали на 20 април фермерите ще протестират
Отворено писмо до институциите
Шест организации са против изключването им от подготовката на антикризисни мерки в агросектора
Възнагражденията са 490-500 евро
Протест за заплати пред сезона за борба с градушките
Протест, породен от лъжливи слухове
Разиграват фермери, че в Сливен щяло да има чистка сред администрацията
Протестираха с трактори
Фермери от Сливен бранят двама земеделски директори от кадрови чистки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини