Бившият представител на браншовата асоциация на картофопроизвоизводителите и действащ зам. министър на земеделието Тодор Джиков е изпаднал в изключително неловко положение с разпореденото му „отгоре” решение днес в 10,30 часа да назначи среща само с една от браншовите организации в сектора на плодовете и зеленчуците по важния въпрос с подпомагането, което държавата се очаква да осигури на овощарите заради необичайните студове и масовото поражение върху разцъфналите градини. Поканата не се отнасяла до цели 7 браншови организации, които са в сектора много по-отдавна от сдружението, с което днес е проведена срещата. Това съобщи за Синор.бг Димитричка Търпанова, председател на Добруджанския овощарски съюз, която заедно с колегите си е научила за срещата късно вчера.
„Друга наша колежка Живка Гроздева е поискала от Джиков да участва в днешната среща, но зам.министърът е отказал с обяснението, че форматът на срещата вече бил изготвен и министър Гечев го е ангажирал да приеме само едната организация”, посочи Търпанова. Което е крайно обидно за членовете на всички останали 7 организации – Асоциация на овощарите в България, Добруджанския овощарски съюз,Националната био асоциация, Съюзът на дунавските овощари, Националният съюз на градинарите в България, Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните и Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. „Сякаш ние не сме представителен сектор в земеделието”, коментира за Синор.бг браншовикът Търпанова.
В официално писмо до президента, премиера, земеделския министър и до депутатите, ръководствата на 7-те организации пишат следното: „Искахме да участваме в тази среща, за да дадем предложения за справянето с проблема с измръзването – да разкажем за добри практики, прилагани в западните страни, да говорим за превенция на измръзването в България, какво се прави, какво е възможно – като технологии, като резултати. Искахме да споделим идеи и професионални препоръки какво е нужно още да се предприеме, как могат овощарите да бъдат подпомогнати в прилагането на различните технологии за борба с последствията от пролетните студове. Защото заявяването на засегнати от измръзване площи в общинските комисии по земеделие не е решение за всеки пострадал. Още повече, че възниква следният проблем: Стопанин, чиито плодове са измръзнали на 100%, ще получи протокол за измръзване на 100% и обезщетение. Но този, в чието насаждение измръзването е на 85% примерно, ще получи протокол за 85% и никакво подпомагане. Защото по дървото винаги може да се намери някоя оцеляла цветна пъпка. В природата нещата не са винаги на 0% или 100%”, коментират в писмото си фермерите.
Търпанова обясни, че ситуацията тази пролет е направо катастрофална заради минусовите температури в края на март и сега, в началото на април. „За разлика от 2020 г., когато родните овощари бяха изправени пред подобен проблем, измръзванията бяха само на кайсии и частично – на череши. След сегашните студове пораженията са масови и то върху почти всички по-ранно зреещи плодове”. Именно затова и браншът е крайно разочарован от поведението на зам. министъра. В писмото си до институциите те настояват за неговата оставка.
От пресцентъра на агроминистерството съобщиха късно вчера, че по повод "разпространяването на твърдения в публичното пространство, че е отказан достъп на представители на браншови организации до среща в Министерството на земеделието категорично заявяваме, че след проведени разговори с тях всички бяха поканени да се включат в срещата. Бихме искали да уточним, че въпросната среща бе организирана в отговор на искане по официален път от една от неправителствените организации в сектора. Министерството на земеделие е в постоянен диалог с всички отрасли и не е отказвало секторни срещи.
(Текстът е допълнен)