За страничния наблюдател остана крайно неразбираемо защо при февруарските протести българските фермери така рязко се противопоставиха едни на други. Но за експертите, свързани отдавна със земеделието, проблемът е до болка познат, а отговорът – кратък. Системата е в сектора да действат стотици „кухи“ браншови организации, зад които не стои голяма членска маса, като чрез лидерите на тези сдружения да бъдат прокарвани лични интереси на кукловоди и всякакви други неясни лица, които само привидно демонстрират грижовност в защита на земеделските интереси.
Целта на политици и държавни институции очевидно е да държат разделен земеделския сектор и на този етап го постигат изключително успешно. Целият този филм се върти от десетилетия пред очите и на сегашния земеделски министър Кирил Вътев, който пое ангажимент най-после да внесе в парламента Закон за браншовите организации и за камарите. По силата на крясъците срещу тези негови намерения и по исканата министерска оставка (говорим за ЛИДЕРИТЕ, не за реалните фермери, които често биват подведени) лесно се правят изводите кой и защо е несъгласен с постигнатото споразумение между земеделци и правителство, подписано вчера в Министерския съвет.
В тази връзка ще посочим и контрапозициите на браншовици, които не искат ничии оставки. Защото и на тях отдавна им е преляло от задкулисните игрички, поставящи българския фермерски сектор да бъде единственият в ЕС, който не се е обединил.
Постигната договореност между БАК и правителството
В интервю за националното радио представителят на Националния съюз на картофопроизводителите Тодор Джиков и бивш зам. министър на земеделието в предходния служебен кабинет ДАДЕ АЛТЕРНАТИВНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ, което бързо би решило проблемите с представителността на браншовите земеделски организации.
При вчерашната си среща със земеделския министър, организирана и с представители на сдружението „Обединени земеделски производители“ и на българските кооперации, Джиков е предложил проект за промени в Закона за подпомагането на земеделските производители, където в текстовете за активен фермер да се добавят няколко краузи. Според тези поправки, за да получава европейско и национално подпомагане, активните фермери трябва задължително да членуват в национално представителна браншова организация, като самите те ще изберат точно къде да плащат членския си внос. По този начин няма се налага ново законодателство за браншовите организацииа членската маса на тези съюзи ще стане реална и масова, коментира още Джиков.
Днес пред Министерския съвет са насрочени нови протести от лидери на ортагиназации, които съобщиха, че не подкрепят споразумението, подписано вчера между държавата и членовете на Българската аграрна камара плюс други земеделци, одобрили този документ. Тепърва ще видим как ще приключат тези стачни действия.