Начало » Важно за фермера » Пчеларство
14.04.2021 г.

Основната вина за смъртността на пчелите се стоварва върху стопаните

Резултати
Основната вина за смъртността на пчелите се стоварва върху стопаните

sinor

През март Българската агенция по безопасност на храните провери 26,5% от общия брой пчелни семейства в страната в търсене на причините за нарастващата смъртност през изминалата зима. Резултатите са доказали смъртност на 44 107 пчелни семейства, съставляващи 15,9% от проверените кошери. И макар че най-потърпевши от този феномен са самите пчелари, според инспекторите основната причина за гибелта на семействата била неправилното им отглеждане от страна на стопаните. А всички знаем, че всеки пчелар трябва да има договор с ветеринар, чиято работа е да го съветва за правилното отглеждане на полезните насекоми.

Време е да подготвите бизнес плановете по подмярка 4,1

Отчетът на проверките сочи, че най-висока е смъртността в областите Кърджали , Разград, Бургас, Силистра и Велико Търново.

Данните от извършените проверки показват още, че малко повече от половината пчелни семейства са загинали заради липса на достатъчни хранителни запаси или лошо зазимяване от страна на стопаните.

И само 6 611 пчелни семейства, или около 15 % от проверените, са отпаднали заради болести по пчелите. За установяване на причинителя на заболяванията са взети над 80 проби от пчели, изследвани в Националната референтна лаборатория „Болести по пчелите“ към НДНИВМИ в София. Резултатите от изследванията доказват наличие на „нозематоза” и „вароатоза” в част от отпадналите пчелни семейства.

По този повод вчера в министерството на земеделието е имало експертна среща на работната група, сформирана да изготви научно-експертен анализ на причините за повишената смъртност на пчелни семейства. В нея участват широк кръг от представители на научните среди от Селскостопанска академия (ССА), Тракийския университет в гр. Стара Загора, Аграрния университет в Пловдив, Лесотехническия университет, Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и експерти от специализираните дирекции в МЗХГ.

Освен анализ на причините за смъртността на пчелите на експертите е възложено до 14 май 2021 г. да предложат конкретни действия и мерки за тяхното ограничаване. Председател на работната група е директорът на ЦОРХВ проф. д-р Георги Георгиев.

На първото заседание, което се проведе чрез видеоконферентна връзка, проф. Георгиев апелира за комплексен анализ на ситуацията с пчелите в страната, който да даде цялостната картина за причините за смъртността. Той отбеляза, че, за да се вземат необходимите мерки, трябва да се проследи и дейността и на тези от пчеларите, при които липсва или е регистрирана незначителна смъртност при пчелите. „Добрият опит е най-важният“, категоричен бе проф. Георгиев.

Научните специалисти са обсъдили и възможността да бъде изготвено ръководство с добри практики за опазване на пчелните семейства. Обсъждано е икакви ветеринарни грижи трябва да бъдат прилагани към пчелните семейства. Експертите подчертаха необходимостта от постоянен мониторинг от страна на пчеларите върху дейността на пчелните семейства. Резултатите от работата на комисията ще бъдат представени в официален доклад на ръководството на МЗХГ и на пчеларската общност.

Основната вина за смъртността на пчелите се стоварва върху стопаните
54081
 

Последни материали
Виж
Туршия от гъби
След силното търсене през празничния период в страната
Вносът на слънчогледово масло в Индия достигна 4-месечен максимум
Въпреки значителните рискове от военните действия в страната
Украинските фермери вдигнаха с 25 на сто разходите за трактори от чужбина
Заедно с къмпингово оборудване и друго домашно имущество
Откраднаха 50 килограма мед след взлом в къща в кюстендилско село
Извършени са 9 проверки за щети в обхвата на действие на местната РИОСВ
Нападенията от мечки в Смолянско намаляха почти наполовина
Празът прогонва токсините, как и с какво да го готвим
Свързани материали
Виж
От 9 декември започва прием по пчеларските интервенции през СЕУ
Полицаите открили на място разхвърляни капаци и съборени кошери
Разследват унищожаването на 10 пчелни семейства в Горна Оряховица
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Секторната програма по пчеларство
Гръцките пчелари са получили сериозни обезщетения за загубени кошери
За пчеларите от Враца и района
Утре може да посетите демонстрационен семинар в пчелина на Димитър Ганчев
Втора част
Рецепта за здравето на пчелите!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини