На 6 януари християните отбелязват един от най-древните празници Богоявление, или Йордановден. Този ден обединява Богоявлението с Кръщение Господне, приемайки, че при кръщението на Иисус Христос в река Йордан се появява Бог в своята триединна същност Христос – синът божи, Светият дух – във вид на гълъб, който каца върху Христос, и гласът на небесния отец (Глас Божи), който оповестява, че Христос е негов син. По Грегориански календар Богоявление се празнува на 6 януари и е посветен на раждането на Иисус Христос и съпътстващите го събития - обрезание господне и поклонението на влъхвите.
В различни краища от страната празникът се именува различно - Кръстовден, Водици или Водокръщи, като общото име е „Водици“ заради връзката им с водата. На днешния ден всеки, който иска да е здрав през годината, се окъпва или поне се измива на реката.
На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква. След изваждането му се служи тържествена литургия, наречена велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен.
На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите.
От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време. Девойките също по свой начин вземат участие в този празник. Още преди изгрев слънце те отиват към кладенеца или извора на реката да си налеят „света“ вода. На реката обмиват домашната икона и своите лица.
На този ден имен ден празнуват: Богомил, Йордан, Йорданка, Данчо, Богдан, Богдана, Божидар, Господин, Динко, Диньо, Дана, Дан, Божан, Божана, Божил, Боголюб, Боголюба и др
На днешния ден преди 173 години е роден и поетът-революционер Христо Ботев, оставил дълбока следа в българската и европейска история и литература! Не само в родния му град Калофер, но и във Врачанския Балкан, където поетът загива, във Враца и в редица други градове от страната българите се прекланят пред подвига и безсмъртното му дело! Поклон!