По повод обясненията на земеделския министър Десислава Танева как България е отпуснала „най-големите” субсидии за картофопроизводителите тази година, представени на депутатите по време на парламентарния контрол, председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите (НАК) Тодор Джиков изрази силното си неодобрение от представените факти.
Ще припомним, че в отговора си на депутатското питане за помощта за производството на картофи, Танева посочи, че спрямо фермерите от другите държави, лидери в картофопроизводството, родните фермери са получили най-голямата помощ в ЕС чрез компенсаторните мерки COVID. Изказването на Танева
Ето и официалната позиция на НАК по повод казаното от министъра.
„Понеже управляващите се научиха отлично да манипулират (или поне се опитват) общественото мнение с числа и милиони искам да поясня:
1. Ставките, които в началото цитира министър Танева, а именно - 140лв. по обвързаната помощ, 194 лв. - СЕПП, 123лв. – „зелени” и 137 лв. за преразпределително плащане действително са изплатени през 2020г., но се отнасят за стопанската 2019 г. Повечето земеделски стопани са ги заложили като гаранции срещу кредити, така че банките са си ги прибрали. Само в България субсидиите за стопанска година се изплащат през следващата календарна година.
2. Ставката, която министърът обявява като схема за директни плащания от 186 лв. на дка, може би е ставка по обвързано подпомагане за 2020 г. но нея ще я получим някога през 2021 г. Реално като финансова помощ през тази година, отнасящи се към инвестициите ни, направени през 2020г., са ни изплатени средно по 100 лв. на дка компенсации заради Ковид 19 по извънредни мерки, за което Благодарим. Но в момента нямаме достъп до българските си пазари, защото цените на които продават колегите от Европа са на равнища, недопустими за нас.
3. И най- важното - НИЕ НЕ ИСКАМЕ ПАРИ, А ИСКАМЕ ДА СИ ПРОДАДЕМ КАРТОФИТЕ НА СЕБЕСТОЙНОСТ”.
Очевидно темата ще претърпи развитие, защото целият земеделски бранш нееднократно е повтарял, че за него е важно да получи богата реколта, която да реализира с печалба, отколкото да разчита на субсидии, отпуснани с хиляди условности.