Начало » Новини » Страната
19.11.2020 г.

Каква е помощта за екология в Плана за възстановяване и устойчивост

Проект
Каква е помощта за екология в Плана за възстановяване и устойчивост

Зам. министърът на околната среда Атанаска Николова Снимка: МОСВ

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) проведе обсъждане със заинтересованите страни на проекта на Националния план за възстановяване и устойчивост с акцент върху частта „Зелена България“. Зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова запозна по време на виртуална среща участниците със „зелените“ елементи от плана, които са намерили място в него. Сред участниците бяха представители на бизнеса, работодателски, синдикални и неправителствени организации, академичните среди и експерти от МОСВ.

Според методологията за разпределение на средствата по Инструмента за възстановяване и устойчивост България ще има достъп до 6,217 млрд. евро безвъзмездна финансова помощ и 4,55 млрд. евро заемен ресурс. За целта е разработен проект на План за възстановяване и устойчивост на Република България, който включва четири стълба със следното процентно разпределение на общия ресурс: Иновативна България – с 20%, Зелена България – с 37%, Свързана България – 22%, Справедлива България – 21%.

В стълба „Иновативна България“ и по-специално в компонент „Интелигентна индустрия“ акцент е поставен върху прехода към кръгова и ресурсно ефективна икономика.  Основната цел е да бъдат подпомогнати големите предприятията за преход към кръгова икономика при въвеждане на рециклиращи технологии, стандартизиране в областта на околната среда и насърчаване на екоиновациите и индустриалната симбиоза между предприятията.

В стълб „Зелена България“ ще бъдат реализирани проекти на обща стойност 4,499 млрд. лв. Видно от разпределението на средствата между отделните стълбове, именно тук е съсредоточен най-голям ресурс – близо 37% от общия размер на инструмента за възстановяване. „Това е още едно доказателство за приоритетността и значимостта на политиките за реализиране на „зеления“ преход“, подчерта зам.-министърът. В направлението „Нисковъглеродна икономика“ акцент е поставен върху намаляване на енергийната интензивност на икономиката и спомагането на зеления преход посредством предприемането на мерки за повишаване на енергийната ефективност на сградите. В направление „Биоразнообразие“ е предложен проект за интегриране на екосистемния подход и прилагането на решения, базирани на природата, в опазването на защитените зони от мрежата НАТУРА 2000.

 

В стълб „Свързана България“ е предвиден общ ресурс в размер на малко над 2,675 млрд. лв., като в направление „Местно развитие“ са включени два проекта в областта на управлението на водите. Единият е свързан с изграждане/доизграждане/реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи и пречиствателни станции за отпадни води за агломерациите между 2000 и 10 000 еквивалент жители, другият – с цифровизация за комплексно управление, контрол и ефективно използване на водите.

Освен днешната онлайн среща, МОСВ проведе и тематични срещи за представяне на проектите в областта на управлението на водите, в т.ч. и в рамките на онлайн заседание на Висшия консултативен съвет по водите от 16 ноември. Проектът на Национален план беше изпратен за предложения до членовете на Работна група 20 „Околна среда“ към Съвета по европейските въпроси и Националния експертен съвет по изменение на климата.

Каква е помощта за екология в Плана за възстановяване и устойчивост
5630
 

Последни материали
Виж
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Ще се представят над 100 производители
Безплатни 100 000 фиданки ще раздадат на фестивала „Семе българско”
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Фермерите настояват за промени в Закона за застраховането
Градушка унищожи лозя и рози в село Баня, застраховките важат от първи май
Европейска асоциация за вълна
Бъдещи разговори в МЗХ
Отрязаните от украинската помощ производители на овес, ръж и тритикале очакват обезщетения
Свързани материали
Виж
МЗХ публикува за обществено обсъждане новите изисквания по агроекологичните интервенции
Промени в наредбата за агроекология бяха обсъдени в МЗХ
Екология
Учени от България, Испания и Италия с обмяна на опит опазване на дюните
Уточнение
Промените в методиката за агроекология и биоземеделие засягат фермери, неосъдени за грешки
Статистика за срива в плащанията
Капанът с подпомагането по агроекология и климат щракна
Годишно компенсаторно плащане получават 2842 земеделски стопани
Преведоха над 37 милиона лева по мерките за агроекология и биоземеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини