Когато купуваме разсад от пазара, често даваме предпочитания на този, имащ вече цвят, защото е логично да получим реколта по-рано. Особено разочароващо е, когато цветовете на засадените вече на постоянно място растения започнат да падат, а реколтата се отлага за неопределено време.
Това може да се случи и с разсад, отгледан от нас, ако не сме спазили сроковете, засяли сме по-рано и цветовете вече са се развили.
Можем ли да предотвратим падането на цветовете и как?
Необходимо е да създадем благоприятни условия за растенията на новото място.
Най-важното е да засадим разсада на слънчево място. На сянка цветовете бързо падат, а стъблата стават по-тънки и листата пожълтяват. Като цяло разсадът се чувства много зле на сенчести участъци и докато доматите могат да понасят известно засенчване, то пиперът и патладжанът – не могат.
Разсадът не понася добре застудяване, но и високи температури (около и над 35 градуса по Целзий) също са вредни за насажденията. Младите растения, даже добре закалени, изпитват стрес при големи температурни колебания и губят цветовете си. Ето защо, когато стане студено, трябва да ги покрием със спанбонд, а след затопляне да го премахнем навреме. При високи температури можем да използваме частично засенчване с мрежа в следобедните часове.
Опадането на цветовете може да се дължи на недостиг на влага, както и на преполиване. Следователно, след засаждане на разсада на постоянно място, трябва да се полее умерено и да се следи постоянно влажността на почвата, като се съобразява с изискванията на дадената култура. Когато растенията се адаптират на постоянното място, тогава могат да понасят малки отклонения от нормата на поливане и ще запазят цветовете.
Плодородието на почвата също е важно и оказва влияние за съхраняване на цветовете. Тежките глинести почви не са подходящи за отглеждане на пипер и при предварителната обработка, трябва да добавим пясък и хумус. По време на появата на бутони и цветове, растенията трябва да се подхранват с азотни и фосфорни торове. Недостигът на хранителни вещества по това време може да доведе до падане не само на цветовете, но и на долните листа.
Устойчивостта на разсада към метеорологичните влияния и запазването на цветовете може да се подобри, ако използваме имуностимулатори – Epin-Extra или друг. Благоприятен ефект върху състоянието на растенията има и използването на подходящ мулч.
Важно е да се обърне внимание на избора на сорт. Всеки регион има своите особености и затова си струва да засаждаме зонирани сортове и хибриди. Тогава цветовете няма да опадат бързо и при най-малките смущения.