Начало » Новини » Коментари
26.04.2024 г.

Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери

Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери

Снимка: sinor.bg

Страховитото бедствие с градушките, поразило на 25 април десетки хиляди декари със земеделска продукция в Пловдивско – Чирпан и село Баня, Старозагорско, Казанлъшко и Сливенско, отприщи вълна от съпричастност от страна на всички земеделски производители към пострадалите им колеги. Сред тях е и председателят на Националната асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков, чиято фирма ще дари 20 000 литра работен разтвор от внасяната от него овощарска вар „Фрухткалк“, използвана за дезинфекция на лозови и друг вид насаждения, унищожени след градушки, слани и други природни бедствия.

„Тъй като са важни първите 48 часа след градушката, за да се напръскат пострадалите овощни дървета и лозя за пълна дезинфекция и бързо калциране на нанесените разни, целта е стопаните да получат нужното предпазване от вторични инфекции, така че градините да се възстановят в рамките на тази година, а не след една или две. Затова искаме да помогнем на най-пострадалите колеги, които нямат финансова възможност към момента за да отреагират с покупка на подобни средства и да ми се обадят“, обясни Петков, чийто телефон за връзка е +359878 340574.

Действието на германската овощарска вар

Други производители от Южна България пък припомниха, че благодарение на държавната помощ за първична обработка на плодове и зеленчуци доста фермери успяха да си купят средства за борба с вредното влияние от климатичните промени. Тази помощ беше отпускана до 2022 г. от Министерството на земеделието, в резултат на което немалко производители на плодове и зеленчуци от Южна и от Северна България инвестираха в техника за борба с градушките, сланите и измръзванията, като най-търсените инвестиции бяха за придобиване на "звукови" оръдия за борба с градушките, мрежи срещу градушки и генератори за топъл въздух и инверсия за борба със сланите.

Миналата година и от Съюза на дунавските овощари са имали добър ефект от използването на тази техника. За Синор.бг Ивайло Кючуков, управител на фирмата за производство на череши Сирио.бг край Садово (в състава на италианския холдинг „Санторелли груп“), разказа как благодарение на подмярка 4.1 от ПРСР са инвестирали в две звукови оръдия за борба с градушките, които на принципа на звуковия резонанс унищожават градоносните облаци. „Благодарение на тези оръдия се спасихме от сегашните градоносни облаци, които паднаха преди ден в региона“, посочи Кючуков.

Ще припомним, че заради Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), който припокрива подпомагането по държавните помощи и ПРСР, действаща до 2022 г. държавна помощ беше прекратена. А по нея бюджетът нарасна от 3 млн. годишно на 18 млн. лв. до 2022 г., в резултат на което редица стопани успяха да осигурят спасителната за тях техника. На този етап не е ясно каква част от одобрените проекти за технологично и екологично обновяване по Националния план за възстановане и устойчивост са със същата насоченост за инвестиции в защита от градушки и природни бедствия.

Унищожени рози и лозя в село Баня

Божидар Петков и други негови колеги, които се включват в инициативата за подпомагане на пострадалите земеделци, се обръщат към останалите браншови организации и крупни фермери, които биха могли да окажат допълнителна помощ на пострадалите от градушките колеги, защото немалка част от тях са дребни земеделски стопани, които след това бедствие изцяло ще останат без приходи. Синор.бг се присъединява към техния призив, защото съпричастността, а не разединението би помогнало на земеделската общност да преодолее кризите, в които фермерите изпаднаха през последните години.

Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
3547
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2023
ДФЗ преведе над 7,3 млн. лева на 725 биопчелари
Всички заявления трябва да имат статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК
До 13 август се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 юли – 1 август 2024 година
Сушата се завръща с високи температури
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-26 юли 2024 година
Трета седмица не помръдват котировките за зърно и слънчоглед на борсата
Съвети за градинаря
Причини за напукване на доматите и необходими мерки
Срещи с бранша
Днес и в понеделник ДФЗ ще плати субсидиите за биопчелари и биоживотновъди
Свързани материали
Виж
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 юли 2024 година
Прогнозираните валежи ще помагат на изпадналите в топлинен стрес култури
Без изваляване на облаците румънците ни крадат дъжда почти без пари
Инвестициите в борбата с градушките излизат по-евтино от плащането на обезщетения
В момента тези близо 8 декара се водят общинска нива
В Садово искат възстановяване на ракетна площадка за борба с градушките
Извършва се анализ на превантивните дейности срещу природните бедствия
Обследват възможността за разширяване на защитените от градушки зони
Градушки в северните области унищожиха посеви с царевица и слънчоглед
Почвената суша в южна и източна Украйна вече се характеризира като силна
БФС
За пореден път фермери искат Гаранционен фонд за компенсиране при бедствия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини