Температурите вече започват да се понижават и за много културни растения (особено новозасадените и чувствителни към ниски температури) е важно корените им да бъдат защитени от измръзване. Мулчирането представлява процес на покриване на почвата с различни материали, които не само предпазват от студовете, но и регулират въздушните и водни режими в повърхностния слой. Мулчът може да бъде органичен, който ще се разложи и обогати почвата или неорганичен. Творческият подход към този процес дава възможност той да се превърне в прекрасна декорация за градината.
Функции на есенното мулчиране
Мулчът може да изпълнява едновременно различни функции:
– основна задача на есенното мулчиране е да предпази кореновата система на културните растения от измръзване;
– органичният мулч при разлагането си обогатява почвата и подхранва растенията;
– под мулча почвата запазва добре структурата си, не се уплътнява, а остава рохка и позволява на полезните микроорганизми да оцелеят;
– през пролетния период мулчът пречи за израстването на плевелите;
– предимство е продължителното задържане на влага и е много актуално за новозасадените растения при суха и студена зима, както за предзимната сеитба.
За мулчиране се използват различни материали – сено, слама, опадали листа, дървени стърготини, кори, синтетични агрофибри и др.
Всичко това изглежда доста познато, но често възникват различни проблеми от грешки с една или друга степен на критичност.
Грешки при есенното мулчиране
1. Не мулчирайте растенията със замърсен органичен материал – в мулча от листа и клони може да присъстват патогени и вредители, установили се за зимуване. При наличието и на малки съмнения за безопасността на растенията е по-добре да се изнесе или изгори извън участъка.
2. Важно е да не забравяме, че преди полагането на мулч почвата трябва да се разхлаби правилно. В противен случай под покривния материал може да се образува плътна и непропусклива за въздуха и водата земна кора, която да причини гибелта на зимуващите растения.
3. Много често срещана грешка възниква от излишъци – по-дебелият слой мулч със сигурност не е печеливша опция. Оптималният слой е около 5-6 см.
6. При мулчиране стъблата на растенията трябва да останат свободни, защото гниещият мокър мулч, влизащ в контакт с растенията, може да провокира развитието на гъбични заболявания.
7. На участъци, на които има проблеми с голите охлюви, към мулчиране се пристъпва след настъпване на студовете, защото в противен случай мулчът се превръща в тяхно убежище.
8. За есенно мулчиране е добре да се използват сено, слама, борови клони или други материали, които ще предпазват растенията, но и няма да се уплътняват под тежестта на снега и леда.
9. Важно правило за есенното мулчиране е да се използват материали, които гният бързо и не пречат на нагряването на почвата през пролетта.