Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
10.11.2020 г.

Грешки при есенното мулчиране

Ценни съвети за градинаря
Грешки при есенното мулчиране

sinor

Температурите вече започват да се понижават и за много културни растения (особено новозасадените и чувствителни към ниски температури) е важно корените им да бъдат защитени от измръзване. Мулчирането представлява процес на покриване на почвата с различни материали, които не само предпазват от студовете, но и регулират въздушните и водни режими в повърхностния слой. Мулчът може да бъде органичен, който ще се разложи и обогати почвата или неорганичен. Творческият подход към този процес дава възможност той  да се превърне в прекрасна декорация за градината.

Функции на есенното мулчиране

Мулчът може да изпълнява едновременно различни функции:

– основна задача на есенното мулчиране е да предпази кореновата система на културните растения от измръзване;

– органичният мулч при разлагането си обогатява почвата и подхранва растенията;

– под мулча почвата запазва добре структурата си, не се уплътнява, а  остава рохка и позволява на полезните микроорганизми да оцелеят;

– през пролетния период мулчът пречи за израстването на плевелите;

– предимство е продължителното задържане на влага и е много актуално за новозасадените растения при суха и студена зима, както за предзимната сеитба.

За мулчиране се използват различни материали – сено, слама, опадали листа, дървени стърготини, кори, синтетични агрофибри и др.

Всичко това изглежда доста познато, но често възникват различни  проблеми от грешки с една или друга степен на критичност.

Грешки при есенното мулчиране

1. Не мулчирайте растенията със замърсен органичен материал – в мулча от листа и клони може да присъстват патогени и вредители, установили се за зимуване. При наличието и на малки съмнения за безопасността на растенията е по-добре да се изнесе или изгори извън участъка.

2. Важно е да не забравяме, че преди полагането на мулч почвата трябва да се разхлаби правилно. В противен случай под покривния материал може да се образува плътна и непропусклива за въздуха и водата земна кора, която да причини гибелта на зимуващите растения.

3. Много често срещана грешка възниква от излишъци – по-дебелият слой мулч със сигурност не е печеливша опция. Оптималният слой е около 5-6 см.

6. При мулчиране стъблата на растенията трябва да останат свободни, защото гниещият мокър мулч, влизащ в контакт с растенията, може да провокира развитието на гъбични заболявания.

7. На участъци, на които има проблеми с голите охлюви, към мулчиране се пристъпва след настъпване на студовете, защото в противен случай мулчът се превръща в тяхно убежище.

8. За есенно мулчиране е добре да се използват сено, слама, борови клони или други материали, които ще предпазват растенията, но и няма да се уплътняват под тежестта на снега и леда.

9. Важно правило за есенното мулчиране е да се използват материали, които гният бързо и не пречат на нагряването на почвата през пролетта.

Грешки при есенното мулчиране
16204
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Наръчник Кампания 2023 г. - втора част
Сроковете за косене при екосхемата за тераси, синори и противоерозионни зони
Практика
Какво да правим с мулча през есента – да го оставим или да го унищожим?
Навреме
Какви култури да гледаме без копаене и защо е важно да заложим мулча от есента?
Съвети към градинаря
Поливането в горещините не е лесна работа
Практично
Защо плевелите не трябва да се оставят в градината през зимата?
Горещо мулчиране на градината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини