Междуфирмената задлъжнялост се оформя като изключително тежък проблем за критичната 2020 година, особено за добруджанци, които по никакъв начин няма да успеят да се разплатят навреме с доставчиците на семена, торове или препарати. Да не говорим за изплащането на рентите в края на годината, които в Добричко, Разградско, Силистренско и др. региони от страната са изключително високи. Тези притеснения изрази в интервю за Синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов.
До този момент нито един земеделец в страната не се е похвалил, че собствениците на земеделската земя са му опростили рентите. А е нормално поне в Добруджа и другите райони в Източна България, където сушата продължава да мори посевите, заради форсмажорните обстоятелства тази година рентите поне да бъдат намалени, посочи председателят на асоциацията.
Ще припомним, че земята в най-плодородните зони от България, където имаме окрупняване на терените, се ползва основно от големите фондове със специална инвестиционна цел.
Значителни като размер са рентите и за земите от държавния поземлен фонд (ДПФ), където обаче абсурдите са причинени от самите земеделски производители, наддавали в търговете за търсената земя до неразумно високи нива.
„За да спечелят исканата от тях държавна земя, колеги зърнопроизводители са наддавали с ренти в размер на 100-105 лева за декар, които по договор са длъжни да изплатят на държавата през януари следващата година”, посочи Костадинов. И допълни, че при липсата на доходи от тазгодишното производство те трудно биха се издължили на държавата. Интересното е, че държавата едва ли ще намали размера на рентата, след като тя е предложена от самите земеделци. А при всеки договор двете страни би трябвало да предлагат разумни условия, в противен случай се получават аномалии като тазгодишната, коментира Костадинов. И допълни, че очевидно държавата би трябвало да промени условията за отдаване на държавната земя под наем, за да не се стига до подобни неразумни наддавания при търговете.
Земеделците не могат да прогнозират какви фалити ще последват в бранша заради изключително слабата реколта от основните зърнени и маслодайни култури.
Там, където стопаните имат дългогодишни взаимоотношения с доставчиците, вероятно ще се постигне разсрочване.
Преговаря се и за друг вид подкрепа в годината на кризата
Компенсаторните помощи по мярка COVID 19 също ще бъдат своеобразна патерица за укрепване на положението. След като миналата седмица Европейската комисия позволи на България да погаси старите дългове по заеми, отпуснати на животновъди и картофопроизводители от 2007 до 2011 г., това ще даде глътка въздух за банките, осигурили тези кредити.
Въпросът е как ще се процедира с рентите и дали някои от собствениците на земя ще откажат да получават наем за 2020 г. – в знак на разбиране и уважение към труда на ползвателите.
Екатерина Стоилова