Начало » Новини » Страната
05.01.2025 г.

Според собственици цената на земеделската земя у нас се понижава

Нестабилността е основният фактор за липсата на сделки
Според собственици цената на земеделската земя у нас се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава, заяви пред Българското национално радио Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Орашъков посочи, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. „Колко точно е понижението, трудно може да се обобщи. На места спадът е около 20%, на други е под 10%", твърди той.

Според него несигурността е основният фактор за подобно развитие „На първо място е политическата нестабилност, отражението на войната в Украйна върху геополитиката, върху региона и върху пазарите със зърнени и маслодайни култури. Купувачите не искат да купуват на старите цени, като ги притеснява несигурността, а от друга страна продавачите очакват тенденцията за повишението на цените от последните 10 години да продължи и имат нереалистични очаквания за повишение на продажните цени на земята през тази година. Това води до разминавания на очакванията и когато те не могат да се срещнат, няма сделки", описа положението председателят на БАСЗЗ. Той е категоричен, че влияние върху цените оказват метеорологичните условия и по-ниските добиви.

Орашъков припомни, че земята в североизточния район остава най-скъпа. „Гледайки официалната статистика от 2023 г. на НСИ, най-скъпа е била земята в североизточния регион. Северозападният и северноцентралният са били малко по-евтини. Очаквам и тази година тази тенденция да се запази, като ще има леко понижение на цените, но то ще отрази характеристиките на всеки регион", прогнозира той. Председателят на БАСЗЗ подчерта, че сделките със земя са специфични в зависимост от различни фактори.

Всяка нормативна база трябва да е в унисон с Конституцията, изтъкна той „На първо място – частната собственост е неприкосновена и трябва да бъде защитавана от закона. Също така България се развива в условия на пазарна икономика ... Напоследък се чуват гласове за регулиране на поземлените отношения, за сключването на дългосрочни договори. Считаме, че това противоречи на Конституцията и е грешно твърдение", настоява Орашъков. Според него отношенията трябва да се базират на доброволните споразумения между собственици и ползватели.

Той предлага да се даде възможност за едностранно прекратяване на дългосрочни договори за ползване на земеделска земя. Председателят на БАСЗЗ обясни, че при дългосрочните договори ако арендаторът спре да плаща договорената рента, съдебната процедура е дълга и тежка и може да продължи повече от 5 години. Възможно е собственикът на земя да не получи дори 80% от договореното възнаграждение, смята той.

Според него държавата трябва да има минимална намеса в поземлените отнишения. "Премахването на административната намеса в тези отношения може само да доведе до по-изчистени поземлени отношения", убеден е Орашъков.

За 2025 г. той прогнозира, че няма потенциал за продължаващ ръст на рентите.

Според собственици цената на земеделската земя у нас се понижава
11851
 

Последни материали
Виж
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
МЗХ, ИАГ и БЧК подписаха Меморандум за сътрудничество и съвместна дейност
За Кампания 2024 до момента за област Габрово са изплатени 6,3 млн. лева.
Близо 74 млн. лева са изплатени в област Габрово по ПРСР 2014–2020 г.
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Статистика - актуални данни
Само за три години фермите в България са се стопили с 25 на сто
Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
Свързани материали
Виж
Пазарът на земята е пред парализа заради срива на фермерските доходи
Предстоящо
Семинар за политиките в поземлените отношения
На държавните търгове
Средната цена на аренда на земеделска земя в Украйна е 143 лв на декар
Земеделците могат да наддават до 7 март
Седмица бонус за фермерите, които искат да наемат земя от „Агрион“
Наддаването може да се случи изцяло дигитално
Срокът на търговете за плодородна земя изтича на 28 февруари
Всеки, който иска да наеме обработваеми терени в цялата страна, може да го направи през сайта на „Агрион“
Ниви под аренда или наем. За дълго, през Мрежата, от Агрион
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини