Начало » Новини » Коментари
16.06.2020 г.

Трето писмо от дребните земеделци – и пак няма отзвук!

Мерки в условия на криза
Трето писмо от дребните земеделци – и пак няма отзвук!

sinor

В продължение на два месеца дребни производители на плодове и зеленчуци от Източна България напразно пишат писма до министерството на земеделието, а впоследствие и до министър-председателя - с идеята да бъдат чути от държавната администрация. Основното им искане е да изложат натрупаните остри проблеми сред малките фермери, които би трябвало най-после да намерят решение. Защото, както обяви и земеделският министър Десислава Танева в началото на карантината, „помощта от ЕС ще бъде насочена към най-уязвимите сектори от земеделието”, каквито безспорно са малките фермери. Няма как след подобна заявка хората да не си помислят, че най-после администрацията ще обърне поглед и към тях.

Три месеца след бума на коронавируса обаче земеделците се чувстват пренебрегнати, затова и в края на миналата седмица те изпратиха трето писмо до всички отговорни институции в страната, в което заключават, „че с нищо не можете да опровергаете посочените досега от нас проблемни ситуации, прикрепени с факти, както и че нищо не се прави за разрешаването им. Продължаваме да настояваме за реална среща , а не за конферентна връзка, защото искаме да представим и поясним документи, които ни унищожават неправомерно и като „бонус” ни вписват в Регистъра на нередностите”, се посочва в писмото.

Досега Синор.бг публикува откъси от двете предишни писма с надеждата, че от страна на администрацията ще бъде организирана среща със земеделците. Откритият преди седмица случай на коронавирус при един от зам. министрите на земеделието обаче автоматично затвори ведомството, което попречи на диалога и го отложи за неопределено време.

Без да навлизаме в подробности по забележките, които фермерите имат към досега одобрените от министерството и фонд „Земеделие” мерки за подпомагане на земеделци и животновъди, ще посочим само някои от притесненията, които те имат по отношение на цялостната административна дейност и които посочват в третото си писмо.

По повод последните проблеми с орязването на площи, декларирани от биологичните производители, дребните земеделци са категорични, че основната причина за това орязване се корени в непрофесионализма на отделни чиновници, които подвеждат фермерите, в резултат на което се стига до така наречени грешки в очертаването.

„Няма как да не информираме европейските институции, когато нашата администрация създава подзаконови нормативни актове с клаузи, противоречащи на Европейски Регламент 1306 само и само да ни вменят някаква „очевидна грешка”, която се дължи не на нас, а на софтуера на МЗХГ и ДФЗ”, се посочва в писмото.

Фактът, че администрацията неведнъж е допускала сериозни пропуски в нормативната уредба, се доказва и от последното решение на Върховния административен съд от 8 юни тази година, с което той обявава за нищожна методиката за санкциониране на проекти по подмярка 4.1, въведена по времето на предишния земеделски министър, се посочва още в писмото. „Такива са методиките и по другите мерки, но унищожените сме ние. Защото експертният капацитет на всички структурни нива не е компетентен или следва цели, които не помагат на нас, реалните дребни и средни производители, а ни убиват”, коментират фермери в писмото си.

За раздутия балон, наречен дребни производители

Докато в първите две писма фермерите разкритикуваха редица мерки, които уж бяха насочени в подкрепа на дребните стопани, но реално отидоха за кланици и търговски вериги, в третото си писмо те поставят редица въпроси доколко тези мерки са ефективни за сектора на плодовете и зеленчуците и колко малки фермери са получили помощта.

В писмото си стопаните питат и какво ще се случи с остатъка от 3,5-те милиона лева, които ще бъдат отпуснати на 21-те кланици, изкупили тази пролет 40 845 агнета директно от овцефермите. Държавата реши да даде по 7 лева за едно изкупено агне на кланица, за да стимулира това изкупуване. Според градинарите обаче реалният ефект от тази помощ е никакъв и това личи от факта, че тази пролет кланиците са изкупили с 10 хиляди агнета по-малко от същия период на миналата година. Простата аритметика на градинарите е, че за тазгодишните агнета държавата би трябвало да плати 285 915 лв., затова и те питат към кой сектор ще отиде останалата част от заделения бюджет от 3 214 085 лв., защото очевидно, че идеята да се заделят толкова голям планиран бюджет, очевидно не е постигнал търсения ефект, смятат дребните градинари.

Без да навлизаме в подробности по друга част от прилаганите досега политики, особено по отношение на биологичните производители, крайният извод на фермерите е, че досега държавата „подпомага търговци и преработватели, но не и производителите - изключение правят само лозарите, които гледат винени сортове”.

„От всички тези мерки и схеми земеделските производители са изключени, защото те трябва да работят денонощно, да фалират, да произвеждат здравословни храни, които им се изкупуват на безценица, която много пъти и тази сума не получават, и да плащат заплати и осигуровки на работници - с обезщетения, без отработеното им време да се зачита за трудов стаж”, пишат фермерите в писмото си.

„Очакваме след това писмо и създалата се обстановка, свързана с дейността на земеделското министерство и структурите му, да намерите време за среща с нас, където с документи ще ви докажем нередностите и начините за отстраняването им. Ако решите, може сами да проучите фактите и на тяхна основа да удовлетворите справедливите ни искания за реално подпомагане на работещите земеделски стопани от сектор плодове и зеленчуци”, обръщат се фермерите към премиера Борисов и земеделския министър Десислава Танева.

А ето и конкретните им искания - незабавни безвъзмездни помощи; безлихвени кредити; субсидиране на работната ръка; авансово плащане на всички проекти по държавната помощ и други начини на подпомагане.

Екатерина Стоилова

Трето писмо от дребните земеделци – и пак няма отзвук!
15536
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Фонд „Земеделие”
И дребните земеделски стопани получиха 3,2 млн. лева от Кампания 2020
ТРГ - мнението на бранша
Предварителната условност май ще лиши дребните фермери от подпомагане
Пето заседание на ТРГ
Дребните фермери да могат да кандидатстват всяка година, се предлага в новата ОСП 2021-2027г.
Позицията на бранша
Малкият бизнес изисква таванът на новата помощ за доходите да падне от 5 хиляди на 2 хил. декара
Нормативни промени
При консултации дребните стопани няма да доказват доход от предходни години
Въпроси-отговори
През 2019 г. малките фермери не поискали бусове, затова те липсват в държавните помощи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини