Обикновено схемата на засаждането (засяването) на краставици е 90 см между редовете и 40 см между растенията в реда. Може да се използва е ленточната – оформя се лента от 2 реда на 50 см един от друг, на 100 см от първата лента се оформя втората също двуредова и т. н. В редовете растенията отстоят на 40-45 см едно от друго.
Лесния начин
Най-лесния начин е да си купите мрежа за вертикална подкрепа на краставици и корнишони. По-качественните мрежи са UV стабилизирани и обикновенно с размер на отвора 15 х 17 см. Поддържащата мрежа е с двойна нишка в двата края, което прави мрежата достатъчно силна, за да поддържа както краставици и домати, така и грах, боб и други зеленчуци. Мрежата за краставици е с лесен и бърз монтаж, само трябва да оплетете нарастващите стъбла през мрежата, това ще ви спести време за връзването на всяко растение по отделно. В края на сезона, мрежите за краставици може бързо да се разглоби и да се прибере за последващо използване. Предлага се на пазара в различни разфасовки по дължина.
Йод срещу болести и вредители в градината
Краставиците развиват дълго стъбло със странични разклонения, което се разстила по повърхността на почвата. Отглеждани така, те дават много по-малко плодове отколкото са способни да дадат. Науката е обяснила и практиката е потвърдила, че много по-добри резултати се получават, ако се оглеждат вертикално на носеща конструкция.
За мераклии
Конструкцията се състои от колове и опънати между тях нишки тел. Ще я изградите така: Забивате коловете през 2 м в реда на краставиците. Те трябва да стърчат над земята на 1,8-2 м височина, а в почвата да са забити по възможност до 60-80 см, за да са устойчиви. Между коловете опъвате две или повече нишки тел. Най-горната нишка е към върха на коловете, а най-ниската – на 20 см от почвата. От най-горната спускате по нишка канап за всяко растение, което привързвате с хлабава превръзка под най-долния лист.