Европейският съюз се ангажира с опазването на биоразнообразието в Европа, затова и в следващия програмен период за тази цел ще бъдат заделени огромни средства от бюджета. Според учените застрашените видове са онези растения или животни, които са на прага напълно да изчезнат. До 2015 г. Международният съюз за защита на природата е открил 36 животински или растителни вида, които са изчезнали в Европа. Сред тях са някои сладководни риби и сладководното мекотело Graecoanatolica macedonica, което е обитавало Дойранското езеро, плюс Viola cryana - вид теменужка. От бозайниците в Европа са изчезнали вид дългороги говеда (Bos taurus primigenius) и безопашати зайци от Сардиния (Prolagus sardus).
Тепърва ще се правят още проучвания за точна оценка на състоянието на много видове, особено на пчелите, морските бозайници и рибите.
Най-честата причина за намаляване на биоразнообразието е загубата или влошаването на условията за живот, но влияние може да имат и замърсяването на околната среда, измененията в климата или разпространението на други видове, които смущават начина им на живот. Наличието на много и разнообразни видове е важно за процъфтяването на екосистемите и на хората.
Международният съюз за защита на природата е съставил Червен списък на застрашените видове в Европа, за да бъде привлечено вниманието към тях и да бъдат взети мерки за опазването им. Инициативата е финансирана от ЕС.
Поне 1 677 от около 15-те хиляди вида, подложени на оценка, са заплашени от изчезване в Европа, показват данните на Международния съюз за защита на природата. Сред застрашените видове в Европа в най-голяма опасност са охлювите, мидите и рибите. Цели 59 процента от охлювите и мидите са пред заплаха от изчезване, а при рибите процентът е 40.
Около половината от типичните за Европа видове дървета също са застрашени, включително конският кестен. В категорията на застрашените попадат и една пета от земноводните и влечугите.
Полярната лисица, европейската норка, средиземноморският тюлен монах, северо-атлантическият гладък кит и полярната мечка са сред най-застрашените бозайници в Европа.
Видовете, които опрашват растенията, също намаляват. Около 10% от видовете пчели и пеперуди са заплашени.
Затова и целта на Европейския съюз е да подобри и съхрани биоразнообразието. В резолюция от януари 2020 г. Европарламентът призова за амбициозна стратегия за биоразнообразието до 2030 г., която да предложи мерки срещу основните причини за изчезването на видове и да наложи обвързващи цели за ЕС като цяло и за отделните държави членки. Ще припомним, че на 20 май Европейската комисия представи тази стратегия.