Начало » Важно за фермера » Гори и екология
30.07.2024 г.

WWF: Есетровите риби в Долен Дунав изчезват

Бракониерството и незаконният трафик са основните причини
WWF: Есетровите риби в Долен Дунав изчезват

Снимка: sinor.bg

Престъпленията срещу дивата природа излагат на сериозен риск оцеляването на последните есетрови популации в Дунав, се съобщава в последния доклад на природозащитната организация WWF, посветен на заплахите за биоразнообразието в реката. Анализът документира 395 случая на незаконен улов и търговия с есетрови риби в България, Румъния и Украйна между 2016 г. и 2023 г. Уловени са били 1 031 екземпляра от четирите останали вида есетрови риби в Дунав – моруна, руска есетра, пъструга и чига.

Докладът подчертава критичната ситуация, пред която са изправени популациите на есетровите риби на границата между България и Румъния. Въпреки правната защита и международните споразумения като Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CITES) и Паневропейския план за действие за есетровите риби незаконният риболов и търговия продължават да унищожават биоразнообразието в Долен Дунав. Три от четирите есетрови вида, мигриращи по течението, вече фигурират в графа „критично застрашени“.

Анализът на WWF се основава на данни, получени от правоприлагащите органи в България, Румъния и Украйна. Ето какво гласи той:

Общ брой случаи: Регистрирани са 395 случая на незаконни дейности по отглеждане на есетрови риби, като 144 са в България, 157 в Румъния и 94 в Украйна.

Годишни тенденции: Документираният брой случаи е стабилен през последните години и варира между 50 и 65 случая годишно.

Незаконни риболовни уреди: Традиционните куки без стръв (известни като „кърмаци“) все още се използват широко в България и Румъния, въпреки че са забранени от закона. Само у нас властите иззеха 988 кърмаци с обща дължина от 37 километра.

Засегнати есетри: В доклада са отчетени 1031 есетри, като Румъния съобщава за най-голям брой (610), следвана от Украйна (418) и България (3). Въпреки това, действителните числа вероятно са много по-високи.

Горещи точки: Основните горещи точки за трафик на есетрови риби остават непроменени: област Враца в България, Тулча в Румъния и Одеса в Украйна.

Експертите са категорични, че незаконните дейности, които продължават, въпреки забраните, могат да доведат до изчезване ценни видове, достигнали до нас от времето на динозаврите. „Тези ужасяващи числа са само върхът на един много по-голям айсберг. Причината е, че в много от случаите не можем да установим точния брой на засегнатите есетри. Освен това голяма част от престъпленията в реката остават неразкрити. Въпреки усилията на дунавските държави, есетрите изчезват. Този анализ е сигнал за тревога, който ни показва, че, предприетите мерки, уви, не са достатъчни и можем да изгубим едни от най-емблематичните обитатели на Дунав“, коментира ръководителят на глобалната есетрова програма на WWF Беате Щрибел.

„Бракониерството все още продължава да е значителна пречка пред възстановяването на есетровите популации в Дунав и Черно море. В България, за разлика от всички останали държави в региона, се регистрира сериозно използване на забранени уреди за бракониерство на есетри - т.нар. кърмаци, като за разглеждания период са конфискувани почти хиляда такива уреда. В същото време в България има единични случаи на установени незаконно уловени есетрови риби, в сравнение с Румъния и Украйна, където има стотици регистрирани случаи. Това показва, че случаите с незаконно уловени есетрови екземпляри в България остават почти неразкрити“, обяснява Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ във WWF България.

За първи път румънската полиция предостави изчерпателни данни, показващи усилията им за контрол над риболова по Дунав. Българските власти пък споделиха конкретна информация, свързана с борбата им срещу бракониерството на есетрови риби. Докладът подчертава необходимостта от провеждането на траен мониторинг върху проблема, който да даде възможност за анализ на тенденциите в нелегалния трафик и да спомогне за по-ефективни действия за неговото предотвратяване.

Данните, събрани в този доклад, представляват единствения публично достъпен регионален преглед на трафика на есетрови риби за Централна и Източна Европа, като предоставя безценна информация за целенасочените усилия на властите да спасят есетрите от изчезване. Документът подчертава, че всяко действие или бездействие дори само в една от дунавските държави може да окаже влияние върху общите популации на есетрови риби в реката и Черно море.

WWF: Есетровите риби в Долен Дунав изчезват
2647
 

Последни материали
Виж
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Свързани материали
Виж
WWF с анализ на потенциала за ВЕИ в нарушени и урбанизирани терени
България планира да добива 20 гигавата енергия от възобновяеми източници до 2050 г.
Еколози искат спиране на субсидиите за пашуващи животни
Защита на есетрите
WWF излиза с нови инициативи преди Часа на Земята на 22 март
WWF
Поредна кампания на WWF срещу нелегалната сеч в горите
Семинар на Panda labs
Семинар за нови решения за пестене на водата
Panda Labs
Излъчен е победителят в младежката програма на WWF за бъдещето на храната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини