Увеличаващото се засушаване в югозападната част на САЩ, свързано с климатичните промени и човешката дейност, може да доведе до пълно изчезване на трепетликите и други чувствителни към сушата видове дървета още в средата на века, твърдят климатолози в статия, публикувана в американското списание „Нейчър Джиосайънс”.
През последните 5 години жертви на сушата стават десетки райони в САЩ и Канада и това се превръща в основен екологичен проблем за двете страни. В някои от американските щати, например Калифорния, недостигът на вода е толкова сериозен, че властите обявиха извънредно положение. Сушата не е ново явление за тези части на американския континент – още от първата трета на ХХ век в прериите започва постепенно понижаване на нивото на валежите, което предизвиква периодично продължителни засушавания. Едно от тях предизвиква огромна екологична катастрофа през 30-те и 40-те години на ХХ век – т. нар. „Прашен казан”.
Уилям Ендърег от университета „Принстън” решил да провери заедно със свои колеги как подобни „епидемии” могат да се отразят на живота на американската флора и ще успеят ли дърветата и останалите растения да се приспособят към постоянния недостиг на влага. Учените обясняват, че основна причина за гибелта на дърветата не е недостигът на вода, а разрушаването на тъканите, по които се придвижва водата в техните корени и стволове заради проникването на миниатюрни мехурчета въздух вътре. Засега биолозите и еколозите не са наясно как възникват тези мехурчета и при каква степен на разрушение растенията загиват.
Групата на Ендърег провела поредица от експедиции в загиващи гори в югозападната част на САЩ, при които били извършени измервания с цел намиране на отговор на тези проблеми и оценка за близкото бъдеще на американските гори, ако засушаването продължи. Изчисленията им сочат, че има определена граница за липсата на влага, съответстваща на около 5,4 хил. милиметра валежи, които дърветата могат да понесат без фатални последици за здравословното си състояние. Но ако настоящата тенденция се запази и през следващите десетилетия, тази граница ще бъде надхвърлена практически на цялата територия на САЩ още в средата на века. Вследствие на това трепетликите, които са подложени в най-голяма степен на въздействието на сушата, най-вероятно ще изчезнат напълно или броят им рязко ще намалее.
Засега климатолозите не са наясно какво средство би могло да бъде използвано за борба с този дървесен апокалипсис и дали си струва да бъдат предприемани изобщо подобни действия, но смятат, че получените от тях данни и предложеният модел, даващ възможност да бъде изчисляван недостигът на вода за дърветата, ще помогнат за намиране на подходящи мерки за спасяването на американските гори.