Начало » Новини » Света
24.03.2020 г.

Всички стоки трябва да бъдат пропускани през границите в ЕС за максимум 15 минути

Според практическите съвети на ЕК към указанията й за управление на границите
Всички стоки трябва да бъдат пропускани през границите в ЕС за максимум 15 минути

Коронавирусната пандемия оказва мощно разрушително въздействие върху транспорта и движението на хора в Европейския съюз. Непрекъснатите и безпроблемни наземни, водни и въздушни транспортни услуги са от решаващо значение за функционирането на вътрешния пазар на ЕС и ефикасниата му реакция на настоящата криза в сектора на общественото здраве. В тази връзка Европейската комисия публикува вчера нови практически съвети за начина на прилагане на нейните Указания за управление на границите м опит да запази движението на стоки в Европейския съюз в условията на коронавирусната пандемия, съобщиха от изпълнителния орган на общността.

За да гарантират, че веригата за доставки в рамките на целия ЕС продължава да функционира, от държавите-членки се изисква да обявят без никакво забавяне всички възможни гранични контролно-пропускателни пунктове на трансевропейската транспортна мрежа за „зелени коридори” в преминаването през границите. Тези зелени коридори трябва да бъдат отворени за всички товарни автомолиби, каквито и стоки да превозват. Преминаването през границата, включително всякакви проверки и оценки на здравословното състояние на водачите, не трябва да отнема повече от 15 минути, категорични са от ЕК. Процедурите по зелените коридори за пресичане на границите трябва да бъдат сведени до минимум и ограничени до абсолютно небходимите. Проверките и оценките на здравословното състояние трябва да бъдат извършвани, без на шофьорите да се налага да напускат кабината, и да са обект на минимален брой проверки. От шофьорите не трябва да се изисква представяне на други документи освен личната им карата и шофьорската книжка, а само ако е необходимо – писмо от работодателя. Приема се електронно получаване и онагледяване на документите. Нито едно превозно средство или шофьор не трябва да бъде обект на дискриминация независимо от произхода му или направлението, в което пътува, националността му или страната, в която е регистрирано превозното средство.

На фона на настоящата ситуация с пандемията държавите-членки са призовавани и да отменят временно ограниченията на своя територия от типа на забрани за придвижване на товрани автомолиби през уикенда, през нощта или по определени участъци от пътната мрежа.

От ЕК също насърчават държавите-членки да организират безопасни коридори за преминаване, за да дадат възможност на частните шофьори и техните пътници като например служители от здравеопазването и транспорта, както и на завръщащите се в родината си граждани на ЕС независимо от тяхната националност, да могат да преминават пряко и с приоритет през страната във всяко необходимо за тях направление извън трансевропейската транспортна мрежа. Това трябва да става при условие, че се придържат строго към обозначения маршрут и и към минимално необходимите престои за почивка.

Държавите-членки трябва да осигурят и по най-малко едно функциониращо летище за извозване на чужденци и облекчаване на международни полети.

За да осигури непрекъснатото движение, ЕК препоръчва на държавите-членки да предприемат действия за гарантиране на свободното придвижване на всички служители в международния транспорт независимо от вида му. По-конкретно правилата за ограничаване на пътуванията и задължителната карантина на транспортните работници, които не проявяват симптоми на заразяване с коронавируса, трябва да бъдат премахнати. Държавите.членки например не трябва да изискват транспортните работници да носят медицински сертификат за доказване на доброто си здравословно състояние.

За да бъде осигурена безопасността на транспортните работници, е необходимо засилване на хигиенните изисквания и оперативните мерки по летищата, пристанищата, железопътните гари и останалите наземни транспортни станции. Към практическите съвети е включен и пълен списък с препоръки за защита на щофьорите от коронавируса.

Международно признатите документи за професионална компетентност трябва да бъдат смятани за достатъчно доказателство за правоспособността на служителя в междунродния транспорт. Ако такива липсват, за редовен документ трябва да се приема писмо, подписано от работодателя.

„Транспортната мрежа на ЕС свързва всички държави-членки. Докментът с нашите указания е предназначен да защити веригите за снабдяване в ЕС при тези трудни обстоятелства и да гарантира, че както стоките, така и транспортните служители могат да пътуват във всяко необходимо направление без забавяне. Един съвместен и съгласуван подход към транспортирането през границите днес е по-важен отвсякога. Зелените коридори са и специално предназначени да предпазят транспортните работници, действащи на фронтовата линия на кризата. Тези препоръки ще облекчат тяхната вече в достатъчна степен изпълнена с напрежение мисия и ще внесат повече безопасност и предвидимост в работата им”, заяви европейският комисар за транспорта Адина Валян.

След видеоконференцията между министрите не транспорта на държавите-членки на ЕС, проведена на 18 март, ЕК установи мрежа от национални контактни пунктове и платформа за предоставяне на информация за транспортните мерки на национално ниво, предприети от държавите-членки в отговор на разпространението на коронавируса. Тези пунктове трябва да подкрепят ефективното функциониране на зелените коридори за пресичане на границите. Граничещите помежду си държави-членки на ЕС са поканени да участват активно в мрежата, за да гарантират придвижването на стоки във всички посоки.

Всички стоки трябва да бъдат пропускани през границите в ЕС за максимум 15 минути
10557
 

Последни материали
Виж
Суроватката изпреварва сухото мляко по доставени количества
Вносът на млечни продукти в Китай расте за четвърти пореден месец
След влизането на страната в ЕС
За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%
Пушена скумрия с кисело мляко
С 13 на сто при сключените договори и с 15 на сто при доставките
Износът на пшеница от САЩ върви изпреварващо спрямо миналия сезон
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Заради американските мита
Радослав Янков:Трудно ще заменим соевия шрот от САЩ с други фуражи
Свързани материали
Виж
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Решения на Министерския съвет
Кабинетът одобри промени в Стратегическия план
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Подкрепа за Георги Тахов
Земеделски браншовици и организации обещават протести, ако политици спрат Законопроекта за агрохранителната верига
За 2025 година
ЕК одобри 135 проекти за техническа подкрепа – 10 са за България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини