Вече започна отглеждането на разсад в култивационни съоръжения. Затова трябва да отговорим на въпроса как правилно да го подготвим, така че да формира здрава коренова система и да позволи на растенията да отгледат високи добиви. В началния период на отглеждане, преди появата на плодовете, целият поток от асимилати се разпределя между надземните и подземните части на растенията и протича интензивно формиране на кореновата система.
В този период е важно да се създадат всички необходими условия за тяхното здравословно развитие – поддържане на оптимална температура, осигуряване на достатъчни количества кислород, вода и хранителни вещества.
Корените на растенията след засаждане на постоянно място ще започнат да се развиват активно само когато кореновата им система в период на разсад е правилно оформена. Слаба коренова система с малко количество странични корени и власинки, имащи бронзова окраска, са признаци за нарушено развитие и се появяват в резултат на нарушени условия на отглеждане.
Причини за лошо развитие на кореновата система
1. Много ниска (под 16 градуса по Целзий) и много висока (над 26 градуса) температура на субстрата.
Отклоненията на температурата на субстрата от 16-26 градуса отслабва растежа на стъблата и кореновата система, балансът в развитието на надземните и подземни части се нарушава. При прекомерно висока температура растежът на стъблото надделява над развитието, а съдържанието на кислород в субстрата намалява. Ниската температура забавя растежа на кореновата система и пречи при усвояването на магнезий и фосфор. Както ниската, така и високата температура допринасят за появата на гъбични и бактериални заболявания.
Как да защитим разсада от сечене и кореново гниене
2. Преовлажняване на почвата.
Излишната влага води до потъмняване на кореновата система, създаване на силни влакнести корени, но с малко количество коренови власинки. Продължителният недостиг на кислород влошава усвояването на хранителни вещества от корените, те започват да гният и отмират, а нови не се образуват.
3. Много ниска влажност на субстрата
Недостигът на влага пък води до засоляване на почвата. Това затруднява усвояването на хранителни вещества, особено калций и магнезий, кореновата система потъмнява, отслабва и се поврежда.
4. Неправилно подхранване с фосфор, калций и желязо, както и дисбаланс на хранителни вещества.
С увеличаване на концентрацията на фосфор в хранителната среда се увеличава съотношението на масата на надземната част към тази на корените. При високо съдържание на амоний корените стават груби на вид, но с фина структура, крехки и слабо разклонени.
Подходящ микроклимат
При необходимост от доосветяване интензивността и продължителността трябва да се съгласуват с температурата на въздуха, на поливната вода и субстрата и не е желателно много да се отклонява от 20-22 градуса, която е оптимална. Влажността на въздуха е желателно да бъде в рамките на 70-80%.
Поливането със студена вода стресира растенията и води до появата на хлороза, а недостатъчната влажност ограничава транспортирането на калция към клетките на листата, те се усукват навътре и образуват жълт контур. Всичко това се отразява негативно на нарастването на биомасата и съответно на нарастването на кореновата система.
Избор на субстрат
Важен фактор за формиране на здрава и активна коренова система е изборът на качествен субстрат, който да позволява създаването и подържането на благоприятни условия за растеж и развитие на разсада.
Субстратът трябва да има еднородна еластична структура, в която корените леко и безпрепятствено да се разпределят в целия обем. Това ще позволи да се поддържа постоянно съотношение между едрите и дребни пори, а съответно и неизменността на неговите водно-физични свойства по време на целия период на отглеждане на разсада.
Важно е субстратът да може бързо да абсорбира и да има достатъчен капацитет за влага, а тогава корените на растенията лесно ще се снабдяват с нужните количества налична влага, кислород и хранителни вещества.